Narodowe Czytanie w PBP – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego

Przemyska Biblioteka Publiczna już po raz szósty włączyła się w akcję Narodowego Czytania dzieł klasyki literatury polskiej. W tym roku dramat  Stanisława Wyspiańskiego ,, Wesele” zwyciężył podczas internetowego głosowania i został wybrany do wspólnej lektury.

Narodowe Czytanie zostało wzbogacone interesującymi prelekcjami i pokazami multimedialnymi. Pierwszą pt. Kontekst kulturowo – literacki powstania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego przedstawił dr hab. Tomasz Pudłocki. Prelegent przypomniał wesele, które odbyło się w podkrakowskich Bronowicach i odmieniło obraz polskiej literatury oraz postać wybitnego dramaturga  Stanisława Wyspiańskiego, który był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.

Czytanie wybranych scen „Wesela” rozpoczął dyrektor Przemyskiej Biblioteki Publicznej Maciej Waltoś, następnie czytali Grzegorz Hayder (z-ca Prezydenta Miasta Przemyśla), Marek Rząsa (poseł na Sejm RP), Tomasz Kuźmiek (przewodniczący Komisji Kultury Rady Miejskiej), Krystyna Maresch-Knapek i Krzysztof Knapek (aktorzy Towarzystwa Dramatycznego im. A. Fredrum FREDREUM), Barbara Bak (bibliotekarka z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Przemyślu)

Wspaniałym akcentem był występ  Zespółu Pieśni i Tańca „Przemyśl”, który zaprezentował tańce z widowiska „Wesele Rzeszowskie”.

W drugiej części czytali Łucja Wiszlańska (reprezentująca Dyskusyjny Klub Książki), Iwona Turowska (dziennikarka portalu TvPodkarpacka) oraz  Hubert Lewkowicz (dziennikarz), Alicja Kunert i  Małgorzata Tomków,  Henryk Lasko (pracownicy Przemyskiej Biblioteki Publicznej oraz  Alicją Lasko nauczycielem Gimnazjum nr 3). Dwie sceny z dramatu wydanego brajlem przeczytała Maria Głowik (reprezentująca Polski Związek Niewidomych), czytelnicy przemyskiej biblioteki: Anna Hayder, Rita Dwernicka, Zdzisław Górski i Maria Karaś.

Drugą równie interesującą prelekcję przedstawiła pani Anna Renner, której tematem były Pierwsze inscenizacje „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego i ich odbiór społeczny.  Dramat  ,,Wesele” w trzech aktach Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie.

W programie znalazła się również prezentacja filmowej adaptacji „Wesela” w reż. Andrzeja Wajdy oraz konkurs wiedzy o dramacie Wyspiańskiego.

Była to znakomita okazja, by wspólnie zastanowić się nad znaczeniem Wesela i rolą, jaką na przestrzeni dziesiątków lat odgrywał ten dramat.

Każdy uczestnik spotkania, który przyniósł własny egzemplarz powieści mógł go opieczętować okolicznościowym stemplem.