Eliza Anna Niemczycka ,,W bieli, czerni i czerwieni”

Recital Elizy Anny Niemczyckiej (mezzosopran) z towarzyszeniem Andrzeja Bednarskiego (fortepian) pedagoga Państwowej Szkoły Muzycznej w Przemyślu

Koncert stanowiący wiązankę najpiękniejszych pieśni, musicalowych arii i filmowych piosenek, które zabierają słuchaczy w świat wielkich porywów serca i duszy. Klasyczne piękno muzyki ukazuje pieśni Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza. Nuty nostalgii doda Wokaliza Wojciecha Kilara z filmu Dziewiąte wrota i temat z filmu Love story. W świat gorących namiętności wprowadzają hiszpańskie i włoskie utwory, wśród których znajdują się m. in. Besame mucho, tanga Por una cabeza z filmu Zapach kobiety oraz Astora Piazzoli Oblivion, a także włoskie przeboje takie jak choćby Caruso, Wróć do Sorrento czy Con te partiro (Time to say goodbye). Do magicznej krainy opery i musicalu zabrała natomiast słuchaczy aria Summertime z opery Porgy and Bess oraz arie Christiny z Upiora w operze oraz Memory z Kotów. Nie zabrakło wzruszeń i potężnej dawki energii.

Eliza Anna Niemczycka  – śpiewaczka (mezzosopran liryczny), autorka muzyki oraz tekstów utworów wokalno-muzycznych, publicystka, urodziła się 17 listopada 1987 roku w Przemyślu.

Jest wychowanką prof. Hanny Rejmer, utytułowanej w kraju i za granicą, nagrodzonej Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” śpiewaczki (sopran) i pedagoga,  z którą cały czas współpracuje doskonaląc swój warsztat śpiewaczy w Warszawie. Eliza kształciła się również w klasie śpiewu solowego w Fundacji Bednarska w Warszawie i aktorsko w Warsaw Acting Studio.

Doskonaliła swoje umiejętności wokalne na kursach mistrzowskich w 2016 roku w trakcie XV Kursu Wokalistyki Operowej w Iwoniczu-Zdroju pod kierunkiem tak utytułowanych pedagogów jak  prof. Eugeniusz Sąsiadek, prof. Maciej Witkiewicz, prof. Ewa Werner i prof. Ewa Iżykowska, biorąc udział we wszystkich organizowanych w ramach Kursu koncertach.

W roku 2016 prowadziła muzyczną część Międzynarodowych Warsztatów Taneczno-Muzycznych Music of Sources – Muzyka Źródeł zrealizowanych przez Fundację Rozwoju Kultury, Sztuki i Edukacji „Otwórz Drzwi” w ramach programu Erasmus+ w Ośrodku Kultury i Sportu „Wyspa Koni” w Ostroszowicach. Razem z tancerką i choreografem Magdaleną Górnicką-Jottard przygotowywała wieńczący projekt spektakl taneczno-muzyczny prezentowany w Ostroszowicach i w Sky Tower we Wrocławiu. Śpiewała również na uroczystej gali oraz przygotowywała część artystyczną finału projektu Teatr Wiecznie Żywy w Ostroszowicach.

Koncertowała w kraju i za granicą, m.in. w Warszawie w Teatrze Powszechnym, w Akademii Sztuk Pięknych, w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, w Sky Tower we Wrocławiu, w Przemyślu  na scenie widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego, w Piwnicy Artystycznej i na scenie Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, w Sali Koncertowej w Iwoniczu-Zdroju czy we Lwowie na deskach Polskiego Teatru. Współpracowała z muzykami młodszego jak i starszego pokolenia – między innymi z Krzysztofem Trzaskowskim, Mariuszem Rutkowskim, Olgą Szwajgier, Krzysztofem Knittlem, Markiem Chołoniewskim, Sławkiem Janickim, Dorotą Kuczyńską -Tlałka, Bogusławą Ciepierską, Wojciechem Styszem, Anną Lasek, Samborem Dudzińskim,. Realizowała międzynarodowe projekty m.in. z chórem Mystic Choir ze Słowacji oraz czeskim stowarzyszeniem teatralnym Spolek Divadelnich Ochotniku.

Prezentowany przez nią, niezwykle szeroki, repertuar obejmuje utwory nie tylko z różnych epok, ale i stylów. Jej autorski projekt Quantum satis – Tyle ile trzeba (2014) spotkał się z dużym uznaniem publiczności zarówno w kraju jak i za granicą, będąc szeroko komentowanym przez media. Sukcesem okazał się również jej drugi autorski projekt Semper in Amore (2016). W 2016 roku, występując na uroczystej Jubileuszowej Gali Telewizji Podkarpackiej dokonała nagrania telewizyjnego prezentowanego „na żywo”.

W roku 2017 uczestniczyła w projekcie warsztatowym Powszechna Improwizacja realizowanym wspólnie przez Mózg Foundation i Teatr Powszechny w Warszawie, doskonaląc swoje umiejętności wokalne i kompozytorskie w zakresie improwizacji muzycznej pod okiem Olgi Szwajgier, prof. Krzysztofa Knittla oraz prof. Marka Chołoniewskiego. Wystąpiła u boku wymienionych mistrzów w koncertach wieńczących kolejne odsłony projektu. W trakcie koncertu pod kierownictwem prof. Krzysztofa Knittla wykonano improwizację do utworów poetyckich Elizy Anny Niemczyckiej mówionych przez autorkę.

Drugą, obok śpiewu pasją Elizy Anny Niemczyckiej są konie. Z wykształcenia jest ona lekarzem weterynarii. W 2012 roku ukończyła Wydział Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie i otworzyła przewód doktorski pod kierunkiem prof. Waltera Brehma na Uniwersytecie w Lipsku (Niemcy) na Klinice Chirurgii Koni. Aktywnie działa na rzecz podnoszenia świadomości dotyczącej zwierząt publikując od 2012 roku co miesiąc swoje artykuły w czasopiśmie Świat Koni oraz prowadząc wykłady w ramach autorskiego projektu Jeździecka Akademia Weterynaryjna. Kształci również przyszłych lekarzy weterynarii będąc asystentem na Katedrze Toksykologii Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Eliza Anna Niemczycka współpracowała również jako dziennikarka z tygodnikiem Gazeta Przemyska publikując między innymi cykl reportaży Wędrówki przedstawiający walory swojej rodzinnej Ziemi Przemyskiej.
Jest właścicielką stajni i drewnianej chatki pod Przemyślem, do których od lat z radością powraca, by przemierzać w siodle podkarpackie lasy.

Jest wnuczką zasłużonego dla miasta Przemyśla malarza Witolda Niemczyckiego.