Wizyta Filipa Springera w Przemyślu – jednego z bohaterów projektu ,,Miasto Archipelag”

Filip Springer, autor  takich książek jak „Wanna z kolumnadą” czy nominowana do Nagrody NIKE „Miedzianka. Historia znikania” gościł w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej i wziął udział w spotkaniu otwartym, gdzie z chęcią opowiadał o swojej pracy oraz promował  najnowszą książkę „13 pięter”. Autor pokazuje w niej jak mieszkają Polacy, jak wygląda Polska architektura, a także czym dla Polaków jest dom. Książka przedstawia problem posiadania własnego mieszkania przez młodych ludzi, braku jego dostępności, a także sposobów jakich chwytają się Polacy i do czego są zmuszeni aby stać się właścicielami własnego mieszkania.

Przemyśl jest również jednym z ,,bohaterów” nowego projektu o mniejszych miastach, które kiedyś były stolicami województw. Miasto Archipelag to dokumentalny eksperyment wykorzystujący internet i media społecznościowe. Jego kulminacją będzie publikacja reporterskiej książki, której powstawanie wszyscy mogą śledzić. Po wizycie w naszym mieście na swoim blogu zamieścił  tytuł , który dokładnie opisuje Przemyśl ,,Góra – dół” oraz rozmowy z mieszkańcami, którzy stali się również bohaterami projektu Miasto Archipelach.

W swoich książkach Filip Springer próbuje tłumaczyć architekturę, porusza kwestię przestrzeni czy wyśmiewa architektoniczne absurdy. Jak sam przyznaje, doskonale zdaje sobie sprawę, że wyglądu polskich miast nie da się zmienić.  Nie jest zwolennikiem walki o to, żeby było inaczej. Uważa,  że to jak wygląda polska przestrzeń jest emanacją tego, jak Polacy chcą żeby ona wyglądała. A to, że jakiejś niewielkiej grupie, się to nie podoba, to już problem tej grupy, a nie całego narodu. Jakby chciał żyć w ładnym kraju, to nie będzie zmieniał na siłę Polski –  jest to niewykonalne, przynajmniej w perspektywie mojego życia, tylko będę mieszkał w Norwegii – powiedział  podczas rozmowy. Spotkanie prowadził Tomir Mazur – Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.