Samorząd Przemyśla oficjalnie przejął 114. Szpital Wojskowy w Przemyślu. Dzięki podpisanemu w przedświąteczny czwartek w Urzędzie Miejskim porozumieniu, pracę zachowa prawie 500-osobowy personel szpitala.
W oficjalnym przejęciu lecznicy wzięli udział, obok prezydenta miasta, radni miasta Przemyśla i urzędnicy Ministerstwa Obrony Narodowej, z dyrektorem Departamentu Zdrowia MON, pułkownikiem Piotrem Dzięgielewskim na czele.
Szpital formalnie przejdzie w ręce miasta z początkiem kwietnia 2013 roku. Wówczas, w Krajowym Rejestrze Sądowym, pojawi się nowy podmiot, powstały z połączenia szpitala wojskowego i Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Przejęcie 114. Szpitala Wojskowego to nie lada wyzwanie dla miasta.{youtube}eMZjj4bJ3kA{/youtube}
Według pierwotnych planów Ministerstwa Obrony Narodowej, szpital wojskowy miał zostać zlikwidowany. Ostatecznie miasto postanowiło jednak ratować miejsca pracy, co niezwykle cieszy dyrekcję i pracowników tej lecznicy.
Po spotkaniu w Urzędzie Miejskim, prezydent miasta, przewodniczący Rady Miejskiej oraz urzędnicy MON pojechali do 114. Szpitala Wojskowego w Przemyślu na spotkanie z jego pracownikami. Władze Przemyśla już pod koniec ubiegłego roku zawarły porozumienie z personelem, które zakłada m.in. utrzymanie wysokości dotychczasowych wynagrodzeń i gwarancję, że przez rok nie będzie tam zwolnień. Strona związkowa zobowiązała się natomiast do niepodejmowania w tym czasie działań strajkowych.
Warto wspomnieć, że historia szpitala wojskowego w Przemyślu sięga czasów budowy Twierdzy Przemyśl, konkretnie: 1888 roku.