70 lat Przemyskiej Biblioteki Publicznej im. Ignacego Krasickiego

Uroczystości w 70 rocznicę  istnienia Przemyskiej Biblioteki Publicznej im. Ignacego Krasickiego rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Archikatedralnej w intencji  byłych i obecnych pracowników,  którą koncelebrował biskup Stanisław Jamrozek.

Sędziwa siedemdziesięciolatka, której nie jedna Biblioteka może pozazdrościć wyglądu, osiągnięć i możliwości przyjmowała tego dnia w swoich progach znamienitych gości. Życzenia kolejnych stu lat składali nie tylko bibliotekarze podkarpaccy, przedstawiciele Biblioteki Narodowej,  władze miasta i powiatu, posłowie, dyrektorzy placówek kulturalnych i szkół  oraz ci dla których Biblioteka jest drugim domem- czytelnicy.

Na kształt i formę obecnej Przemyskiej Biblioteki Publicznej złożyło się wiele czynników. Rodowód, który sięga 1 marca 1947 roku, daty formalnego powołania i otwarcia placówki został zaprezentowany w dokumencie filmowym. Był to jeden z wielu punktów bogatego programu jubileuszowego.

Na ręce dyrektora wpłynęło wiele adresów okolicznościowych, listów gratulacyjnych i życzeń. Podkarpaccy bibliotekarze uczcili jubileusz przemyskiej placówki, nie tylko swoją obecnością ale również wieloma upominkami złożonymi na ręce kierownictwa biblioteki.

Za całokształt pracy na rzecz upowszechniania czytelnictwa, Przemyska Biblioteka Publiczna została uhonorowana medalem Polskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy.

Jubileusz był okazją do wręczenia nagród laureatom Wakacyjnego Konkursu na Najlepszego Czytelnika.

Wielokrotnie na przestrzeni lat  w Sali balowej rozbrzmiewała muzyka klasyczna , również w tym dniu nie mogło jej zabraknąć.  Z muzycznym upominkiem wystąpił  Kwartet Smyczkowy Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu.

Uroczystościom towarzyszyła wystawa pt. 70 lat Przemyskiej Biblioteki Publicznej im. Ignacego Krasickiego, którą można oglądać w holu budynku głównego.

 

 

 

HISTORIA PRZEMYSKIEJ BIBLIOTEKI /film dokumentalny/