Akademia Małego Studenta

 

W Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu ruszyła druga edycja Akademii Małego Studenta. W nietypowym projekcie, kierowanym do uczniów szkół podstawowych, bierze udział ponad 200 uczniów.

Uczestnikami zajęć edukacyjnych są dzieci z klas IV-VI, z sześciu przemyskich podstawówek, szkoły muzycznej oraz szkół z Hermanowic, Olszan i Krównik. Inauguracja zajęć dostarczyła im wielu nietypowych wrażeń – dzieci mogły poczuć się jak studenci, przechodząc uroczystą immatrykulację. Uroczystego pasowania dokonał Prorektor PWSW dr Stanisław Stępień, a każdy uczestnik Akademii dostał indeks.

Następnie wszyscy wzięli udział w „Mini wykładzie o maxi sprawach”, podczas którego przybliżone zostało dzieciom słownictwo związane z uczelnią i studiowaniem. Dzieci dowiedziały się m.in., czym różni się wykład od ćwiczeń i lektoratów, profesor od doktora, a egzamin od kolokwium. Poznały również poszczególne elementy stroju rektora..

Uroczysta pieśń żakow „Gaudeamus igitur” wprowadziła uczniów w drugą – językową – część Akademii. Mali studenci odgadywali słowne rebusy i kalambury. Quiz językowy, filmowa odpytywanka i odśpiewywane piosenki miały zaktywizować językowo zgromadzone dzieci. Tak też się stało, a przygotowane przez organizatorów i sponsorów nagrody trafiły do każdego, kto udzielił poprawnej odpowiedzi.

Kolejne spotkania w ramach Akademii Małego Studenta odbędą się już w 2013 roku. 17 stycznia uczniowie wezmą udział w pokazach mechatroniki i robotyki, 6 lutego wezmą udział w zajęciach z historii, 6 marca czekają ich warsztaty artystyczne. Ostatnie spotkanie tej edycji – 17 kwietnia – przebiegnie pod znakiem doświadczeń chemicznych i fizycznych.

Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Mirosław Karapyta, Starosta Przemyski Jan Pączek, Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma oraz Podkarpacki Kurator Oświaty Jacek Wojtas. 

{youtube}LzyNzBXb0yQ{/youtube}