Czyste powietrze dla Przemyśla – Prezydent podpisał porozumienie z PGNiG TERMIKA

PGNiG TERMIKA SA, spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG, zainwestuje w rozwój nowoczesnego systemu ciepłowniczego na terenie Przemyśla. Porozumienie w tej sprawie podpisali w środę, 8 maja br. Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, przedstawiciele Zarządu PGNiG TERMIKA Jarosław Głowacki i Dawid Jaworski oraz przedstawiciele Zarządu MPEC w Przemyślu – Kazimierz Stec i Maciej Patoczka. 

fot. Agata Czereba (5).jpeg

 

Celem porozumienia jest podjęcie wspólnych działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa energetycznego Przemyśla, w tym produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w wysokosprawnej kogeneracji na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej. Realizacja inwestycji przyczyni się także do poprawy jakości powietrza w mieście. W ramach przedsięwzięcia PGNiG TERMIKA dokona, w pierwszej kolejności, modernizacji istniejącego źródła ciepła – Ciepłowni Zasanie, oraz budowy nowej jednostki wytwórczej – elektrociepłowni gazowej o mocy ~5 MWe / 10 MWt.

 

fot. Agata Czereba (10).jpeg

Współpraca w zakresie wdrożenia programu modernizacyjno-inwestycyjnego w Ciepłowni Zasanie w Przemyślu ma na celu dostosowanie ciepłowni do restrykcyjnych wymogów Unii Europejskiej w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza (dyrektywa MCP). W porozumieniu zawarto również zapis o szczególnym zwróceniu uwagi przy podejmowanych decyzjach inwestycyjnych na aspekt końcowej, konkurencyjnej ceny ciepła dla jego odbiorców. Celem PGNiG TERMIKA jest zapewnienie dostępu do  ciepła systemowego jak największej grupie mieszkańców Przemyśla.

Współpraca z PGNiG TERMIKA to kolejny, bardzo ważny krok w rozwoju naszego miasta. Mieszkańcy chcą oddychać coraz lepszym powietrzem i mieć możliwość korzystania z mniej uciążliwych źródeł ciepła, a to zapewnia nam podpisane dzisiaj porozumienie. Dzięki temu projektowi i pracy wielu osób w ciągu ostatnich lat, finalizujemy dzisiaj pomysł gwarantujący bezpieczeństwo energetyczne Przemyśla na długi czas. To pozwala patrzeć z optymizmem w przyszłość. – zaznaczył Wojciech Bakun, Prezydent Przemyśla.

 

fot. Agata Czereba (9).jpeg

 

Podpisane Porozumienie jest kolejnym, po Dęblinie, przedsięwzięciem tego typu realizowanym przez GK PGNiG Termika w Polsce. Dzięki inwestycjom finansowanym w 100 proc. ze środków własnych przez PGNiG TERMIKA, samorządy mogą wykazać się konkretnymi działaniami związanymi z likwidacją niskiej emisji, bez ponoszenia kosztów związanych z modernizacją własnych zakładów wytwórczych i sieci ciepłowniczych. – podkreślił Jarosław Głowacki, Prezes PGNiG TERMIKA SA.

 

 

 

Witold Wołczyk
Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Przemyśl

Mariusz Orzełowski
Rzecznik Prasowy PGNiG TERMIKA SA

zdjęcia: Agata Czereba