Kongres Ruchu Palikota w Przemyślu

W miniony weekend Przemyski Hotel Gloria zgromadził wielu sympatyków Ruchu Palikota. Okazją do spotkania był Kongres Gospodarczy. Wśród zainteresowanych znaleźli się zarówno biznesmeni i drobni przedsiębiorcy, nie zabrakło ludzi starszych i emerytów, swoją obecność zaznaczyły też uczennice  II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu, które w ramach dnia przedsiębiorczości uważnie obserwowały przybyłych na spotkanie Posłów na Sejm, ożywione dyskusje oraz przedstawicieli mediów.

Poseł Łukasz Gibała w swojej wypowiedzi poruszał tematy wysokiego bezrobocia,  nieskutecznej polityki społecznej, mały udział młodych osób w polityce na wszystkich szczeblach oraz problem nieprzyjaznej gospodarki dla rozwoju przedsiębiorczości.

{youtube}HAByUwmNZ5k{/youtube}

 

 

Przedstawił ciekawe pomysły partii , dzięki którym wzrośnie rentowność małych i średnich firm.Zapytany co zrobić aby młodzi chcieli wracać do Polski i tu zacząć zarabiać pieniądze odpowiedział:…

W swoim wystąpieniu poseł Gibała szczegółowo opisywał co trzeba zmienić aby Państwo Polskie było bardziej przyjazne przedsiębiorcom ,przyjazna administracja powinna doprowadzić do usunięcia barier dla  przedsiębiorców,nałożenie kar finansowych na urzędy, które nie wydają decyzji w terminie, prawo do błędu ponieważ przepisy są różnie interpretowane, oraz skrócenie sądowego odzyskiwania należności.

Kolejną sprawą którą zaciekawił zebranych toprojekt-obniżenia podatków oraz  kosztów pracy, zmniejszenia składki na ZUS, odbarczenia przedsiębiorców tak  aby od pierwszego dnia zwolnienia L-4  to ZUS płacił pracownikowi,a nie pracodawca,co pomniejszy koszty zastępstwa pracownika na czas choroby. Ruch Palikota chce również ułatwień w rozliczaniu VAT iwprowadzenie metody kasowej.Kolejną kwestia którą zajął się poseł podczas spotkania to więcej innowacyjności  i wysokie technologie.

Następnie głos zabrał  wiceprzewodniczący Ruchu Palikota poseł Artur Dębski. Przedstawił  zebranym program  Stowarzyszenia Europa Plus.Na wstępie oświadczył ,że nie jest to partia polityczna ale wielkie i niepospolite ruszenie kapitału społecznego ludzi, w którym dążymy do integracji europejskiej i wprowadzenia Polski do strefy euro. Poseł Dębski zauważył również  że nikt w kraju nie zwraca uwagi na masową emigrację i nikomu nie zależy na zatrzymaniu wykwalifikowanych pracowników

Kongres był dobrą  okazją do zapoznania się z odczuciami społecznymi na Podkarpaciu i wysondowaniem co trzeba  poprawić  w najbliższej przyszłości.