,, Majówka pod dereniem i jabłonią” w Arboretum Bolestraszyce

Majówka w bolestraszyckim Arboretum jest świętem ogrodu związanym z plonami i tym co się dzieje w przyrodzie. Kwitnące jabłonie to symbol prawdziwej wiosny, która w tym roku skrada się nie tylko do Arboretum bardzo powoli. Kwitną tylko niektóre gatunki jabłoni, które cechuje  długowieczność i podwyższona odporność na choroby i niskie temperatury.

Majówka  to również  promocja regionalnych smaków i rodzimych producentów, których regionalne wyroby cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ten wyjątkowy dzień umilała gościom pobyt na łonie rozkwitającego sadu jabłkowego młodzież Zespołu Wokalnego z Klubu 5 batalionu Strzelców Podhalańskich. Koncert cieszył się dużym zainteresowaniem słuchaczy, a niektórych porwał do tańca.

Tegorocznej majówce towarzyszyło otwarcie wystawy ,, Maria Skłodowska- Curie i kwiaty” z okazji 150. rocznicy urodzin Uczonej,  przygotowana przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i zorganizowana przez Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach.  Wernisaż wystawy został połączony z promocją książki „Maria Skłodowska-Curie i jej kontakty ze środowiskiem krakowskim”, autorem książki oraz kuratorem wystawy jest Alicja Rafalska-Łasocha.

Dyrektor Arboretum dr. Narcyz Piórecki  podkreślił, że przypomnienie o tak ważnej postaci Polki w nauce światowej jest ważnym wydarzeniem dla ogrodu i edukacji jaką prowadzi Arboretum.

Na otwarciu wystawy zjawiło się wielu znamienitych gości min. poseł Andrzej Matusiewicz, wice starosta powiatu przemyskiego Marek Kudła, profesor Dubiel z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Jerzy Wolski, profesor Piórecki, założyciel Arboretum, przedstawiciele szkół oraz wielu sympatyków ogrodu.

Maria Skłodowska-Curie (1867–1934) – fizyk, chemik, odkrywczyni polonu i radu, jako jedyna kobieta otrzymała dwie Nagrody Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych i była pierwszą kobietą profesorem Sorbony. Była prekursorką nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków. Z jej inicjatywy prowadzono także pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. W rankingu zorganizowanym przez magazyn „New Scientist” uznana została za najwybitniejszą i najbardziej inspirującą uczoną wszech czasów.

Tłumy odwiedzających ogród wędrowały alejkami i podziwiały rośliny, które przyciągały urodą nawet najbardziej wybrednych turystów.  Dla każdego ogród botaniczny Arboretum przygotował inne atrakcje i  każdy mógł znaleźć cos dla siebie. Jedni degustowali ciasta i słodycze, inni zachwycali się czosnkiem niedźwiedzim w formie pesto, a na wielbicieli tradycyjnej kiełbasy czekał grill i ognisko. Tego dnia z Arboretum w Bolestraszycach nikt nie wyszedł głodny.