Konferencja Senatora A.Matusiewicza w sprawie „Podatku śmieciowego”

Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości zapowiadają walkę z nowym „podatkiem śmieciowym”. Senator Andrzej Matusiewicz  na zwołanej specjalnie w tym celu konferencji prasowej podkreślał, że ustawa wymusza zwiększenie opłat za śmieci i stwierdził, że PiS rozważa skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego.

Ustawa o porządku i utrzymaniu czystości w gminach, powszechnie zwana ustawą śmieciową weszła w życie na początku tego roku. Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi musi być wprowadzony nie później niż 1 lipca 2013 roku. {youtube}8QuWxBURuzw{/youtube}

Zgodnie z nowym prawem mieszkańcy (bądź zarządcy nieruchomości) nie będą już mogli zawierać umów na wywóz śmieci. Ten obowiązek przejmie gmina, która ustali stawki według jednego z czterech wariantów: od osoby, od gospodarstwa domowego, od zużycia wody lub od powierzchni lokalu. W Przemyślu wybrano pierwszy wariant – opłata może sięgać nawet 18 zł miesięcznie od osoby. W praktyce nowe zasady spowodują wzrost obciążenia mieszkańców.Według Ministerstwa Środowiska, osoby segregujące śmieci na plastik, szkło i papier będą płacić niższe rachunki, gdy gmina wprowadzi obowiązkowy system zagospodarowania odpadów. Kiedy gminy zakupią specjalne pojemniki do segregacji odpadów? Tego jeszcze nikt nie wie, dlatego też ta ustawa nazywana jest potocznie podatkiem śmieciowym.