Przemyskie uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Archikatedralnej pod przewodnictwem ks. abpa Adama Szala. Podczas mszy został poświęcony sztandar, który otrzymało Ratownictwo Medyczne w Przemyślu, a na budynku pierwszej siedziby Pogotowia Ratunkowego została odsłonięta i poświęcona pamiątkowa tablica.
W siedzibie Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej odbyły się okolicznościowe wystąpienia zaproszonych gości oraz uroczysta konferencja naukowa, przedstawiająca rys historyczny służb ratowniczych działających w Polsce i Przemyślu oraz otwarcie dwóch wystaw przedstawiających historię PR.
Jubileuszowe uroczystości ściągnęły do Przemyśla byłych i obecnych pracowników, a gośćmi honorowymi byli marszałek Sejmu Marek Kuchciński i wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Osoby które przez lata angażowały się w działanie stacji zostały odznaczone przez prezydenta Andrzeja Dudę i ministra zdrowia oraz uhonorowane pamiątkowymi medalami przez przemyski szpital.
Na Rynku zostało otwarte Miasteczko Ratownictwa Medycznego, odbył się pokaz ratownictwa medycznego oraz wiele zabaw i konkursów związanych z ratownictwem, a imprezy trwały do późnych godzin wieczornych.
W maju 1912 roku powołano do życia Pogotowie Ratunkowe w Przemyślu. W tamtym czasie, w całej Polsce funkcjonowało zaledwie pięć stacji tego typu. Przemyskie Pogotowie Ratunkowe jest najstarszą jednostką ratownictwa medycznego w naszym województwie. Obecnie funkcjonuje ono przy Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu. Dziś to 70 ratowników, osiem karetek i sześć zespołów wyjazdowych.
Na jego powstanie, tak jak w przypadku innych miast, wpłynęło szereg tragicznych wydarzeń, takich jak katastrofa kolejowa w Medyce pod Przemyślem w dnia 4 maja 1911 roku, do której doszło po zderzeniu pociągu nr 70, jadącego z Przemyśla z pociągiem nr 170 jadącym z Mościsk. W wyniku tego zderzenia śmierć poniosły dwie osoby a kilkanaście innych zostało rannych. Wypadki o takiej skali oraz zwykła świadomość potrzeby niesienia pomocy medycznej obywatelom doprowadziły do wydania przez Radę Miasta Przemyśla w dniu 8 lutego 1912 rezolucji o potrzebie utworzenia stacji ratunkowej.