Przemyt ponad 17 kg bursztynu

Z takim przemytem na polsko – ukraińskim przejściu granicznym w Medyce celnicy i strażnicy graniczni nie spotkali się już dawno. Ponad 17 kilogramów bursztynu próbował nielegalnie wwieźć do Polski 25- letni obywatel Ukrainy.Na przejście graniczne w Medyce wjechał samochód osobowy marki Audi na polskich numerach rejestracyjnych.  Do przekroczenia granicy, kierowca pojazdu wybrał „zielony pas” deklarując tym samym brak towarów podlegających obowiązkowi zgłoszenia celnego. Kierowcy poruszający się „zielonym pasem” , którego wybór znacznie skraca czas przekroczenia granicy, muszą jednak liczyć się  możliwością skierowania  samochodu do  kontroli celnej.

Tak było właśnie  w tym przypadku. Podczas kontroli , w bagażniku samochodu współpracujący funkcjonariusze wykryli 17,3 kg niezgłoszonego do kontroli bursztynu. Nieobrobione kamienie jantaru o zróżnicowanej barwie i wielkości znajdowały się w 3 foliowych workach. Jak ustalili funkcjonariusze Służby Celnej, hurtowa wartość przemycanych bursztynów przekracza 17 tysięcy złotych.

 

25-letni kierowca pojazdu tłumaczył, że nie jest właścicielem bursztynu , a jedynie został poproszony o jego przewiezienie przez granicę. Docelowo kamienie  miały być ozdobą akwarium jego znajomego w Polsce.

Przemytnikowi  grozi teraz nie tylko wysoka kara grzywny ale również  przepadek  bursztynu na rzecz Skarbu Państwa.

Z ostatnim tak dużym przemytem bursztynu, podkarpaccy celnicy mieli do czynienia właśnie na przejściu granicznym w Medyce.  To tutaj 2 lata temu podczas rutynowej kontroli Volkswagena Vento funkcjonariusze Służby Celnej wykryli niemal 90 kg jantaru.

Edyta Chabowska

Izba Celna w Przemyślu