WSPOMNIENIE ŚPIEWAKÓW DAWNEGO PRZEMYŚLA

Eden sztuki „Od juniora do seniora” – koncert „Przemyskie retro” na zakończenie projektu
Eden sztuki – „Od juniora do seniora” był rozłożony w czasie i trwał od 18 września do 22 listopada 2015 r. Była to interdyscyplinarna i międzypokoleniowa inicjatywa, która miała na celu przełamywanie stereotypów i konfrontowanie różnych spojrzeń. Projekt pobudzał do wymieniania się wiedzą i umiejętnościami, do wspierania w tych obszarach, gdzie starsi i młodsi mogą się uzupełniać. EDEN SZTUKI to swoisty most pokoleniowy, który miał choć po części uratować gromadzoną przez całe życie wiedzę. Pokazać, że seniorzy ciągle są „skarbnicą wiedzy i mądrości”, a juniorzy stają się dla starszych przewodnikami po świecie nowych technologii. Projekt obalał rodzące się stereotypy i uzupełniał brak naturalnych przestrzeni do kontaktów międzypokoleniowych. Zawierał różnorodne elementy kulturotwórcze – od koncertów i przedstawień teatralnych po wystawy, konkursy i warsztaty.
WSPOMNIENIE ŚPIEWAKÓW DAWNEGO PRZEMYŚLA
Ostatnim elementem projektu był koncert „Przemyskie retro”. Założenie tego kulturalnego wydarzenia było proste – „wskrzesić” śpiewaków muzycznego środowiska naszego miasta, którzy zajmowali znaczące miejsce w wokalistyce polskiej okresu przedwojennego i po II wojnie światowej. Zaiste proste, ale wyzwanie wielkie. „Na warsztat” wzięto utwory z repertuaru Barbary Kostrzewskiej (sopran), Zofii Charłampowicz-Chwojki (sopran) i Piotra Wołoszyna (baryton). Trudu wykonania na nowo po latach utworów operowych i operetkowych podjęła się czwórka – również związanych z Przemyślem – artystów: Renata Johnson-Wojtowicz (sopran), Natalia Cieślachowska (sopran), Kamil Kaznowski (bas-baryton), Kamil Serefko (fortepian). Sądząc po żywiołowej reakcji publiczności, przywrócenie, a dla niektórych przypomnienie dawnych, znanych w całej Polsce i nie tylko artystów udało się w pełni. I tak oto przemyska współczesność przeniosła się w czasie wstecz, a właściwie miniony czas – za sprawą wspaniałych współczesnych artystów – na nowo zawitał do nas. Sylwetki wszystkich artystów – dawnych i współczesnych – przybliżał i koncert w całości prowadził Łukasz Rusin.
Zanim jednak rozpoczęło się muzyczne wspomnienie dawnego muzycznego Przemyśla odbyła się bardzo miła uroczystość. Wszystkim, którzy służyli swoją pomocą i wsparciem w realizacji projektu zmieniającego i łączącego pokolenia wręczono dyplomy-podziękowania. Mini uroczystość odbyła się na zamkowej scenie, a pięknie oprawione wyrazy wdzięczności wręczali: Tomasz Kuźmiek Przewodniczący Komisji Kultury Rady Miejskiej w Przemyślu i Renata Nowakowska Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury Nauki ZAMEK.
Finał projektu  Eden sztuki „Od juniora do seniora” odbył się na słodko. W foyer – przed koncertem i po nim również – wszystkich gości częstowano ciasteczkami, rurkami i czekoladą, która wypływała prosto z fontanny. Jak nie trudno się domyślić stanowisko firmy Edecor Studio z Przemyśla cieszyło się dużym powodzeniem. Natomiast dla tych, którzy jeszcze nie znali kosmetyków marki Mary Kay przygotowano specjalne stanowisko, przy którym można było wypróbować wyroby tej firmy.