To nie tylko największe głosowanie w Polsce, ale i jedne z najważniejszych. Podczas wyborów samorządowych decydujemy, kto będzie rządził w gminach i miastach przez najbliższe cztery lata.
Termin wyborów samorządowych wyznaczono na 16 listopada. Obywatele idąc do urn, wybiorą blisko 47 tys. przedstawicieli radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. „W przypadku konieczności przeprowadzenia drugiej tury odbędzie się ona dwa tygodnie później, czyli 30 listopada” – wyjaśnia Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego.
W tegorocznych wyborach zmieni się zasada wyboru przedstawicieli do rad gmin. Wprowadzone zostały bowiem okręgi jednomandatowe. „Oznacza to, że w każdym okręgu wyborczym zostanie wybrany jeden radny. Ten, który otrzyma największą ilość głosów” – wyjaśnia ekspert.
Zmiany te nie będą dotyczyć miast na prawach powiatu oraz wyboru kandydatów do rad powiatów i sejmiku wojewódzkiego. Tu nadal będzie obowiązywać zasada proporcjonalności, czyli podział mandatów nastąpi proporcjonalnie do liczby głosów, jakie padły na daną partię lub listę wyborczą w okręgu.
Do 7 września komitety wyborcze mają czas na rejestrację swoich kandydatów. Ich kampania potrwa do 14 listopada.