Wykańczamy mieszkanie w stanie deweloperskim

W obecnej sytuacji gospodarczej w Polsce wiele młodych rodzin staje przed problemem zakupu własnego mieszkania. To zadanie nie jest rzeczą prostą, podobnie jak jego wykończenie. W ostatnich latach możemy zaobserwować, że coraz więcej Polaków decyduje się na wynajęcie projektanta wnętrz. Wbrew panującemu powszechnie przekonaniu nie wiąże się to wcale z dużym nakładem finansowym. Oszczędności z tytułu zakontraktowania projektanta na optymalnym doborze materiałów, zaplanowaniu i przeliczeniu ich ilości, zakupie mebli, obrazów, dekoracji są często zdecydowanie większe niż w przypadku tego, kiedy zdecydowalibyśmy się to robić sami. Jest jednak spora rzesza ludzi, która sama aranżuje styl wykończenia własnego wnętrza.

Wybranie odpowiedniego stylu mieszkania

Ustalenie stylu aranżacji wnętrz nie jest zadaniem łatwym. Żyjemy w czasach, kiedy do wyboru mamy wiele interesujących koncepcji. W pierwszej kolejności zachęcamy do zgłębienia swojej wiedzy nt sposobów aranżacji wnętrz. Według danych za 2017 rok z wyszukiwarki Google najmodniejszy obecnie w Polsce jest styl skandynawski. Fraza jest wpisywana średnio blisko 10 000 razy. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się także styl boho, rustykalny czy industrialny. Zawsze w modzie jest klasyka. Dla ludzi, którzy pragną poczuć francusko-włosko-hiszpański temperament zalecamy zainteresowanie się stylem prowansalskim. Jeżeli już ustalimy styl przewodni i to jak powinno wyglądać nasze mieszkanie, trzeba zabrać się za urządzanie wnętrza. Niezbędny będzie tutaj szczegółowy kosztorys.

Podłogi, ściany, drzwi i oświetlenie

Pierwszy etap obejmuje zazwyczaj wykończenie ścian i podłóg, a także montaż parkietu lub paneli w pokoju i kuchni. Powierzchnię użytkową powinny dopełnić również płytki łazienkowe. Za samo “wypełnienie” podłogi (koszt materiałów) zapłacimy ok. 1000 zł za każde 10 m kw. W mieszkaniach inwestycyjnych pod klucz, często możemy spotkać się z ceną 250-300 zł za m kw. Następny etap obejmuje pomalowanie ścian i położenie płytek w kuchni. W przypadku standardowego 45m mieszkania potrzebne nam będzie ok. 3000 zł. Pamiętajmy przy tym, że w pokojach lepiej jest wykorzystać odporne na zabrudzenia farby akrylowe, zaś w kuchni optymalnym rozwiązaniem na ścianę będą farby lateksowe, które pochłaniają wilgoć. Łazienka to z kolei miejsce dla farb ceramicznych. Dopełnieniem pierwszego etapu jest wybór oświetlenia i drzwi. Solidne drzwi z ościeżnicami wraz z montażem powinniśmy kupić już za 2000 zł, natomiast w przypadku oświetlenia ogranicza nas tak naprawdę jedynie zasób własnego portfela. Oświetlenie to pojęcie bardzo szerokie, ponieważ w jego skład wchodzą nie tylko lampy sufitowe, ale także boczne, podświetlenia do szafek w kuchni czy łazience. Możemy zdecydować się na lampy LED, zwłaszcza w przypadku aranżacji mieszkania w minimalistycznym, skandynawskim stylu.

Umeblowanie mieszkania

Meble to jeden z większych wydatków. Znaleźć solidne, a przy tym tanie meble to zadanie, które wymaga czasu. Meble do kuchni możemy w opcji tańszej kupić jako gotowy zestaw lub też tej droższej – wykonać pod wymiar. W przypadku mebli do salonu potrzebna nam będzie wygodna kanapa, sofa, narożnik lub cały komplet wypoczynkowy. Wszystko w zależności od tego, jaki mamy budżet i powierzchnię użytkową. Każdy jednak znajdzie coś dla siebie. W przypadku sypialni warto zachować umiar w zakupach, kupując jedynie niezbędne rzeczy. Mamy tu na myśli łóżko, komodę i szafkę nocną. Nieco innymi prawami rządzi się pokój dziecka lub młodzieżowy. Tutaj musimy zainwestować m.in w biuro z krzesłem do nauki. Przedpokój to z kolei miejsce dedykowane pod szafy komandor. To rozwiązanie jest bardzo praktyczne i funkcjonalne ponieważ pozwoli nam maksymalnie wykorzystać cenną przestrzeń. Umeblowanie salonu i sypialni to wydatek 12 000 – 15 000 zł w wersji light. Jeżeli chcemy zainwestować w meble nieco z wyższej półki to 20 000 będzie tutaj kwotą wstępną. Rozpatrujemy tutaj oczywiście wariant mieszkanie 45-50m kw.

Elementy dekoracyjne do wnętrz

Ostatnim etapem jest wybór elementów dekoracyjnych. Są to wszelkiej maści obrazy na ściany, dywany, firanki, rzeźby, figury, lampiony czy świece zapachowe na stół, a więc wszystko to co sprawi, że Twoje mieszkanie otrzyma nową, unikatową szatę i klimat. Salon jest sercem każdego domu, miejscem, gdzie zapraszamy gości. Warto więc użyć dodatków dekoracyjnych, aby maksymalnie podkręcić efekt “wow”. Nadajmy mu swój własny styl. Reasumując, jeżeli chcemy kompletnie wyposażyć nasze mieszkanie o metrażu 45-50 m kw., kwotą wyjściową powinno być dla nas ok 35-40 tys. zł. Wersja standardowa, stosowana najczęściej pod wynajem zamyka się zazwyczaj w 50 tys. zł. Dalej ogranicza nas już tylko sufit finansowy. Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się dla Was pomocny.


Artykuł sponsorowany przez:

Najtańsze-meble.pl