Zagrać na akordeonie jak najlepiej…

Kolejna edycja festiwalowych zmagań za nami. Tym razem nagrody pojechały na Ukrainę, Litwę i Białoruś. Sporo laureatów było również z Polski. Po raz pierwszy w tym roku przyznano nagrodę specjalną  za najlepsze wykonanie utworu polifonicznego,  przypadła ona w udziale akordeonistce z Austrii.

Jak co roku dyrektor festiwalu podnosząc poprzeczkę organizacyjną coraz wyżej, doprowadził do tego, że jeszcze nie umilkły dzwięki z  wydarzenia jakim był koncert  Richarda Galliano w ubiegłym roku a już w tej edycji mieliśmy możliwość  podziwiać i słuchać takie gwiazdy jak Kayah czy  Marcin Wyrostek. Organizatorzy już  zaczęli zabiegać o przyjazd mega gwiazdy na jubileusz dwudziestopięciolecia festiwalu, ale kto odwiedzi gród nad Sanem i kogo przyjdzie nam podziwiać tego nie chcą narazie zdradzać.

Rok rocznie  w grudniu  każdy kto kocha akordeon kieruje swoje kroki do Przemyśla. To tu odbywa się Miedzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej. Tym razem na koncercie inauguracyjnym wystąpiła Kayah oraz Marcin Wyrostek z zespołem Coloriage.{youtube}SqoyWVUS0Ds{/youtube}

 

Dla Marcina kolejny przyjazd do Przemyśla jest jak wyprawa w przeszłość, to tu jako wielokrotny uczestnik konkursu zdobywał nagrody i na deskach tej sceny jeszcze nie tak dawno koncertował jako laureat tego festiwalu. W Przemyślu również pojawił się kilka lat temu podczas trasy koncertowej po zdobyciu głównej nagrody w drugiej edycji telewizyjnego  show „Mam talent”. Przy wypełnionej kilku tysięczną widownią  hali sportowej Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zebrani mieli możliwość wysłuchać wielu znanych przebojów Kayi ale także ciekawych kompozycji Marcina Wyrostka który promował swoją nową płytę.

Trzy dni zmagań konkursowych wyłoniły zwycięzców czy na miarę gwiazd światowego formatu to się dopiero okaże .Jedno jest pewne – przemyski festiwal jest niekwestionowaną kużnią talentów gry na akordeonie. Wprawdzie w tym roku gospodarze nie mieli swoich reprezentantów i jak powiedział dyrektor Baszak  są lata chude i tłuste w tej dziedzinie kultury, ale jest światełko w tunelu dla przemyskiej młodzieży, że już w kolejnych edycjach festiwalu pójdą  w ślady swoich starszych kolegów, którzy zostali laureatami tego konkursu.

Festiwal, dzięki swojemu ogromnemu zasięgowi oraz wspaniałej atmosferze, wciąż zyskuje na popularności. Jest najbardziej prestiżową w Polsce imprezą związaną z akordeonem, a zarazem  jedną z ważniejszych w Europie.

 Stresy i trema muzyków, którzy przyjechali do Przemyśla na przesłuchania konkursowe dobiegły  końca. W  koncercie finałowym XXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej, wystąpili najlepsi, a gwiazdą wieczoru był zaproszony zespół  ZbigBand z Kutna.