Wieczór autorski Moniki Maciewicz, autorki powieści Wiedma

W kawiarni Libera w Przemyślu przy dźwiękach słowiańskiej muzyki zebrali się goście na wieczorze autorskim Moniki Maciewicz, autorki powieści Wiedma. Spotkanie odbyło się 9 sierpnia, poprowadzili je Monika Lewicka oraz Rafał Paśko.

Wiedma to powieść fantasy, ale osadzona w konkretnym świecie i czasie, pokazująca, jak żyli nasi słowiańscy przodkowie, odtwarzająca ich wierzenia i tradycje. Co więcej, ci przodkowie żyli tu na terenach ziemi przemyskiej i świętokrzyskiej. Autorka wprowadza do fabuły m.in. przedmioty, których posiadaniem szczyci się Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej i tworzy im drugą historię, wymyśloną, fantastyczną. Odsłania świat magii, słowiańskiej demonologii, wierzeń, dawnych rytuałów. Całości dopełnia archaizowany język w dialogach bohaterów.

W rozmowy podczas wieczoru autorskiego włączyli się również goście. Poruszano tematy wczesnosłowiańskiego stroju, przedchrześcijańskich wierzeń, dawnych zwyczajów i przesądów, które wciąż tkwią w naszej współczesnej kulturze, ale także inspiracji, sposobu kreowania bohaterki, feminizmu, znaczenia słowa „wiedźma” albo jak kto woli „wiedma”.