Zwyrodnienie plamki żółtej – objawy, leczenie ,,Oko bez tajemnic”

Jednym z głównych czynników wywołujących zwyrodnienie plamki żółtej jest wiek. Na świecie ponad 30% osób powyżej 70. roku życia choruje na zwyrodnienie plamki żółtej. Bez względu na to, jaki mamy kolor oczu, półtora milimetrowa kropeczka znajdująca się na siatkówce, dokładnie naprzeciwko źrenicy, zawsze będzie żółta. Z tego powodu nazywa się ją plamką żółtą. O niej rozmawiamy z doktorem Janem Witkiwiczem właścicielem Szpitala Okulistycznego w Przemyślu w kolejnym odcinku programu ,,Oko bez tajemnic”. Piąty odcinek programu poświęciliśmy zwyrodnieniom plamki żółtej, w obrębie której jest największe w całej siatkówce skupisko reagujących na światło fotoreceptorów, przede wszystkim czopków, odpowiadających za ostre widzenie kolorów w świetle dziennym.

Wraz z wiekiem zaburzony zostaje proces przemiany materii w komórkach, m.in. tych w plamce żółtej. Komórki nie są w stanie pozbyć się szkodliwych cząsteczek i związków chemicznych, z wolnymi rodnikami na czele i „zatrute” obumierają. A w efekcie my tracimy ostrość widzenia. Profilaktycznym badaniom okulistycznym powinniśmy poddawać się już po ukończeniu 50.

Jakie są objawy zwyrodnienia:

– Przede wszystkim pogarsza się widzenie, szczególnie na wprost: obraz jest zamazany, niewyraźny, mniej kontrastowy niż wcześniej, a kolory wydają się wyblakłe. Pacjent może skarżyć się na zniekształcenie obrazu, wrażenie pofalowania linii i szarą lub czarną plamę przed okiem, która pojawia się zawsze w tym samym położeniu. Początkowo objawy są bardzo subtelne, a co ważniejsze, można je wychwycić wyłącznie przy patrzeniu każdym okiem osobno. Dlatego bardzo ważna jest regularna kontrola wzroku, ale zawsze przy zasłonięciu oka towarzyszącego.

Potwierdzono jednak, że czynnikami podnoszącymi ryzyko zachorowania są dieta uboga w antyoksydanty, otyłość, tryb życia wymagający częstego kontaktu z promieniami słonecznymi, nadciśnienie i palenie papierosów.

Najważniejszą rolę odgrywa zapobieganie zmianom miażdżycowym (zdrowa dieta z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych, rozsądny wysiłek fizyczny), ochrona oczu przed mocnym światłem i niepalenie tytoniu. Osobom, u których już pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe w siatkówce oka, zaleca się uzupełnienie diety o substancje ochraniające plamkę żółtą, najczęściej w formie tabletek lub kapsułek.

Ludzie nie potrafią docenić tego, co dostali ot tak, bez wysiłku. Jednak otrzymany w prezencie od natury wzrok może nam być „ot tak” odebrany. Póki czas, dbajmy więc o dietę, ciśnienie i zdrowy tryb życia, a zanim o istnieniu tajemniczej żółtej plamki przypomni nam duża czarna plama przysłaniająca słońce i twarze najbliższych, pojawiajmy się u lekarza regularnie, bo wiele jest do stracenia.