Cichy zabójca wzroku- JASKRA, która powoduje nieodwracalną ślepotę

Jaskra rozwija się powoli, często pacjent nie odczuwa żadnych objawów, a wykrywa się ją zazwyczaj przypadkiem, podczas badania wzroku u okulisty czy dobierania okularów. Jakie są przyczyny tej choroby i jak rozpoznać pierwsze objawy jaskry, by podjęte leczenie przyniosło najlepsze efekty? Zapraszamy do obejrzenia trzeciego odcinka programu ,,Oko bez tajemnic”, który nagraliśmy w Klinice Okulistycznej dr Jana Marii Witkiewicza.

Mimo ciągłego rozwoju medycyny nie do końca znamy dokładne przyczyny jej powstawania. Nie dysponujemy również w pełni skutecznymi metodami leczenia tej choroby. Potrafimy za to opóźniać jej rozwój dlatego bardzo ważne jest regularne wykonywanie badań diagnostycznych.

Jaskra to nie jest jedna choroba lecz grupa chorób, które powodują zanik nerwów wzrokowych i związaną z tym nieodwracalną ślepotą. W skład zaburzenia określanego wspólnym terminem „jaskra” wchodzi kilkanaście jednostek chorobowych. Każda z tych chorób ma inne przyczyny, inne czynniki ryzyka, inne objawy i rokowania i wymaga innego leczenia. Wspólnym mianownikiem jest to, że w ostateczności wszystkie te jednostki chorobowe prowadzą do zaniku nerwów wzrokowych i całkowitej ślepoty.