Założycielka Szkoły Tańca A-Z Aleksandra Sołga odznaczona na Kongresie PTT

Z okazji 60 – lecia  Polskiego  Towarzystwa Tanecznego 9 grudnia 2016 r. w Krakowie  odbył się KONGRES  PTT  „Taniec – nasza pasja”. Wśród zaproszonych i wyróżnionych gości  Kongresu Tańca  znalazła się Przemyślanka – Aleksandra Sołga , wieloletnia tancerka i trenerka, prowadząca renomowaną Szkołę Tańca „A-Z” w Przemyślu.

Podczas uroczystości Aleksandra Sołga otrzymała SREBRNĄ ODZNAKĘ za szczególne zasługi i osiągnięcia w zakresie upowszechniania tańca oraz propagowanie jego walorów kulturowych, sportowych, estetycznych, rekreacyjnych i zdrowotnych.

 Jej podopieczni na przestrzeni  ponad 20 lat mogą poszczycić się wieloma sukcesami ; mają na swym koncie wiele nagród oraz tytułów mistrzowskich i wicemistrzowskich w sportowej, tanecznej rywalizacji krajowej i międzynarodowej.

Jest też założycielką Przemyskiej Fundacji Rozwoju Tańca – organizacji pożytku  publicznego, która działając pod kierownictwem Prezesa  Roberta Sarnowskiego , wspiera uzdolnione tanecznie dzieci i młodzież z Przemyśla i regionu podkarpackiego.

Tancerze „A-Z” przyjęli na siebie zadanie ambasadora kultury i sztuki tanecznej, które wypełniają z pełną rzetelnością, profesjonalizmem  i wielkim zaangażowaniem.

Organizując turnieje oraz pokazy taneczne i odnosząc sukcesy  w rozgrywkach sportowych w Polsce i na arenie międzynarodowej, przyczyniają się do promocji miasta Przemyśla zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju.

Dzięki wieloletniej działalności Pani Aleksandry Sołgi  i  tancerzy „A-Z” Przemyśl stał się mocnym ośrodkiem  na tanecznej mapie  Polski. Na Kongres Tańca przyjechała niemal cała taneczna Polska …Była to okazja do wspomnień o założycielu ruchu tanecznego w Polsce Panu Marianie Wieczystym  oraz  do spotkań po latach z działaczami PTT, sędziami, trenerami , wielokrotnymi mistrzami w tańcach standardowych / ST /  i  latynoamerykańskich / LA /, także popularnymi z TV osobistościami , m.in. jurorką z programu „Tąniec z Gwiazdami” Iwoną Pavlović i najlepszymi tancerzami w kraju …

Zwieńczeniem obchodów 60 lecia PTT był Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego ” O Puchar Prof. Mariana Wieczystego ” oraz jego wspaniała, wytworna Gala Taneczna.

Galę otworzył  Polonez na 200 par, później prezentowały się pary taneczne począwszy od początkujących, młodzieżowych kategorii,  poprzez starsze zaawansowane, aż po mistrzowskie pary kl.A,S oraz seniorów – w każdej kategorii tańczyły najlepsze pary w Polsce.

Wśród  zaproszonych Gości byli  także obecni działacze, sędziowie , członkowie komisji PTT oraz delegaci. Spotkanie było wyjątkowym wprowadzeniem  w jubileuszowy klimat turnieju o Puchar prof. M. Wieczystego. Wspaniałe prelekcje dotyczące rozwoju tańca, postaci Mariana Wieczystego, sukcesów polskich par  pozwoliły obecnym dotknąć niezwykłych historii, poczuć  siłę i magię tańca, przypomnieć  sylwetki Tych co taniec towarzyski  w Polsce kreowali i promowali.