„Artystyczni z natury” projekt przygotowany przez uczniów II LO wPrzemyślu

Klasy medialne II LO w Przemyślu tworzą uczniowie kreatywni, którzy pragną rozwijać się w różnych dziedzinach. Bliska jest im szeroko pojęta kultura i wciąż podejmują nowe wyzwania, by tę kulturę poznawać i współtworzyć.

„Artystyczni z natury” to projekt przygotowany przez uczniów obecnej klasy 3f. Pozwolił on powiązać sztuki plastyczne z literaturą, filmem oraz przyrodą. Powstał dzięki pomocy dyrekcji Arboretum w Bolestraszycach. Uczniowie zainspirowani działaniami artystycznymi na terenie wspomnianego ośrodka, a zwłaszcza organizowanym w okresie wakacyjnym Festiwalem Ogrodów, postanowili zaprojektować i zaprezentować swój własny ogród, który nazwali Ogrodem Romantyzmu. Literatura tej epoki zainspirowała ich do przygotowania filmu poklatkowego, formy rzadko stosowanej w kinie.

Pomysł uczniów został przesłany do Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie i zakwalifikował się jako jeden z dziesięciu z całej Polski do projektu „Kult hurra!”. Nagrodą w tym konkursie było wsparcie ze strony CEO w realizacji pomysłu. Dlatego też przyjechała do Przemyśla pani Olga Kałagate – reżyserka, scenarzystka, animatorka i pomogła młodzieży w zrealizowaniu filmu.

Projekt powstał pod opieką polonistki Moniki Maciewicz. Zainspirował młodzież nie tylko do podziwiania pięknych okazów przyrody na terenie Arboretum, gdzie oczywiście rozgrywa się akcja filmu, ale również zwiedzania organizowanych tam wystaw, rozmów z artystami, udziału w warsztatach, np. wikliniarskich. Uczniowie w tej chwili są w trakcie montowania drugiego filmu, tym razem dokumentalnego – o działaniach artystycznych na terenie Arboretum. Dzięki warsztatom z panią Kałagate poznali bliżej świat filmu. Samodzielnie stworzyli scenariusz, zadbali o kostiumy, mogli się sprawdzić aktorsko. Film inspirowany literaturą romantyczną a także przyrodą na terenie Ośrodka w Bolestraszycach zmontowała uczennica Paulina Nodżak.