BAJKOWE PRZEDSZKOLE W PRZEMYŚLU

Nie od dziś wiadomo, że bajki nie tylko powinny umilać dzieciom czas, ale także uczyć i pokazywać sytuacje, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Dzięki bajkom, dziecko może wczuć się  w sytuację głównego bohatera, zobaczyć jak radzi sobie z problemami, przeanalizować jego postępowanie i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Temu też służyły całotygodniowe zajęcia w przedszkolu w dniach od 2 do 6 listopada pod hasłem „Wskocz do świata bajkowego, cudownego, magicznego, zaczarowanego”. Dzień Postaci z Bajek w naszym przedszkolu obchodziliśmy rokrocznie, ale z uwagi na atrakcje jakie przygotowaliśmy dla wychowanków, od roku ubiegłego został on  zaplanowany jako Tydzień Postaci z Bajek. Dzieci miały możliwość przypomnienia/poznania, najpiękniejszych bajek i baśni, m.in.: Trzy świnki, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek, Pinokio, Dziewczynka z zapałkami… Każda z nich, była wyjściem do poruszenia ważnych tematów, związanych m. in. z wartościami, bezpieczeństwem czy uczuciami.

2 listopada, już od rana przedszkolne sale zapełniły się kolorowymi postaciami z bajek. Trzeba przyznać, że rodzice stanęli na wysokości zadania i przebierając swoje pociechy w bajkowe stroje zapewnili dzieciom świetną zabawę. Po śniadaniu odbył się Bajeczny Pokaz Mody, wspólnie odśpiewano piosenkę „No bo my lubimy bajki” jako całotygodniowe motto. Dzieci starsze wzięły udział w Quizie „Czy wiesz skąd, czy wiesz kto, czy wiesz jak, ….taki jest bajkowy świat”. Przedszkolaki wykazały się znajomością tytułów, bohaterów  i rekwizytów bajkowych. Od poniedziałku rozpoczęto też przyjmowanie prac na wcześniej głoszony konkurs plastyczny „Zamek, domek lub chata z bajkowego świata”. Miała to być wspólna praca dziecka z rodzicem/rodzicami.

Dzień drugi, czyli wtorek to spotkanie z aktorami Teatrzyku Bazyl- Art. Odbyła się prezentacja multimedialna na temat Teatr – Magiczne Miejsce. Dzieci utrwaliły sobie (bądź poznały) znaczenie słów takich jak: teatr, aktor, scena, kurtyna, widownia, dekoracje i kostiumy teatralne, makijaż i maski teatralne. Dzieci miały możliwość wystąpienia na scenie i operowania pacynkami, kukiełkami, marionetkami.

Dzień trzeci to krótka inscenizacja bajki pt. „Czerwony Kapturek” w wersji angielsko – polskiej w wykonaniu dzieci z Grypy V i VI. W dniu tym odwiedził nasze przedszkole Teatr Lalek z Nowego Sącza ze spektaklem „ Chłopiec z drewna”

Czwartek to Całodzienny Seans Bajkowy – w sali kinowej zorganizowanej w przedszkolnym holu dzieci oglądały „Świnkę Pepę”, „Jasia i Małgosię” i „Epokę Lodowcową” oczywiście w dogodnym dla nich czasie.

Ostatni dzień tygodniowego bajecznego maratonu to rozdanie dyplomów uczestnikom konkursu plastycznego. Prac było 43 – budziły one podziw i zachwyt. Rodzicom i dzieciom gratulujemy pomysłowości, precyzji wykonania, cierpliwości. Były zamki, domki i chaty z ciasta, masy solnej, materiału przyrodniczego, tektury, deseczek…. Wybór najlepszych prac był naprawdę trudny, wobec tego jury konkursu postanowiło wyróżnić wszystkich uczestników. Wszystkie dzieci dostały dyplomy i oczywiście pięknie wydane bajki. Dalszy ciąg dnia to gorączkowe przygotowywania się do Bajkowego Balu Przedszkolnego pod hasłem „Wskocz do świata bajkowego, cudownego, magicznego, zaczarowanego”.  Sale zabaw na parterze od dwóch dni zmieniały się w Salę Grozy, Kawiarnię Baby Jagi, Krainę Wróżek i Świat Arielki.

Bal rozpoczął się o godzinie 15-tej. Dzieci oczywiście przybyły w przepięknych strojach. Towarzyszący im rodzice podczas balu mogli zakupić różnego rodzaju ciastka, ciasteczka, lemoniadę, herbatę i kawę. Dostępne były też teatralne maski, czarodziejskie różdżki i inne rekwizyty. Bal prowadził zaprzyjaźniony z naszym przedszkolem Pan Wiesław Jedut i Pani Klaudia Hajder czyli aktorzy Teatrzyku Bazyl – Art. Wieczór obfitował w różnego rodzaju zabawy, zagadki, rywalizacje, zabawy muzyczno – ruchowe związane z bajkami, zabawy z rodzicami…. Oj,  będzie co wspominać!!!

Całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony na pomalowanie szatni i sali gimnastycznej. Organizatorzy serdecznie dziękują Rodzicom za przybycie, zaangażowanie, za wszystkie upieczone ciastka, zrobione kawy….i za wspólną zabawę.