,,Czarnobyl i Fukushima za zamkniętymi drzwiami Artura Podniesińskiego

W Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu została otwarta  wystawa fotografii pt. ,,Czarnobyl i Fukushima za zamkniętymi drzwiami, Artura Podniesińskiego. Organizatorami tej niezwykłej wystawy fotografii W Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu została otwarta  wystawa fotografii pt. ,,Czarnobyl i poświęconej  dwóm największym katastrofom atomowym ostatnich lat było Przemyskim Centrum Kultury i Nauki Zamek, DSC00769Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu oraz  Urząd Miasta Przemyśla.

Otwarcie było   połączone z prezentacją multimedialną wspomnień katastrofy z Japonii  oraz spotkaniem z Arkadiuszem Podniesińskim, który z pasją opowiadał o tajemnicach strefy zamkniętej wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Wystawa jest owocem wielu wypraw na Ukrainę i łącznie ponad miesiąca spędzonego na ulicach Prypeci i w budynkach elektrowni. Projekt od Czarnobyla do Fukuszimy fotograf rozpoczął już w 2008r. Od lat skupia się na porównaniu skutków oraz pokazaniu podobieństw i różnic pomiędzy obiema katastrofami.

143W Czarnobylu fotograf koncentruje się głównie na fotografowaniu postępującej  i nieodwracalnej degradacji opuszczonych miast, opuszczonych i chylących się ku  upadkowi domach i mieszkaniach oraz rozmowach z byłymi mieszkańcami ewakuowanych miejscowości. Fotograf również wielokrotnie odwiedzał zniszczoną elektrownię w Czarnobylu, dokumentując postępy przy budowie nowego sarkofagu.

Z kolei w Fukuszimie koncentruje się na ogromnym wysiłku ludzkim i finansowym związanym z procesem dekontaminacji i oczyszczania terenów wokół uszkodzonej elektrowni. Pomimo wielu podobieństw pomiędzy obiema
katastrofami, zwłaszcPOD6870za skażeniem terenów oraz ewakuacją zamieszkałej na niej ludności, fotograf zauważył wiele istotnych różnic, które chciałby wyeksponować w swojej pracy oraz albumie fotograficznym. Co bowiem bardzo zaskoczyło fotografa to niezwykła siła, wiara i upór Japończyków, którzy pomimo tak straszliwej katastrofy przywracają skażone tereny ich mieszkańcom. Robią coś, czego nigdy nie udało się zrobić Ukraińcom w Czarnobylu.

Relacja filmowa wkrótce na stronie, więcej informacji na stronie autora

Fotografia i film