Gdzie kupisz e-bilet autostradowy? czyli ciąg dalszy autostradowego koszmaru

Jak już informowaliśmy , od grudnia 2021 zmieniły się zasady korzystania z płatnych krajowych autostrad. W okresie świątecznym otrzymywaliśmy wiele zgłoszeń o trwającym w dalszym ciągu chaosie z kupnem biletów przejazdu przez płatne odcinki autostrad. Wierzymy że jest to tylko problem rozruchowy nowego systemu i brak dobrej woli samych kierowców którzy jeszcze nie nauczyli się nowych zasad.

W związku z tym przypominamy słowami Pani rzecznik KAS w Rzeszowie komunikat z grudnia na temat gdzie i jak można kupić bilet przejazdowy.

OTO TEN KOMUNIKAT 

  • Od 1 grudnia br. użytkownicy samochodów osobowych i motocykli opłacą przejazdy odcinakami autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4) jedynie w sposób elektroniczny.
  • Mogą to zrobić m.in. przez e-bilet autostradowy.
  • Znajdą go w nowej bezpłatnej aplikacji e-TOLL PL BILET oraz w aplikacjach partnerów e-TOLL oraz w sieci dystrybucji stacjonarnej partnerów.

 

Zakup e-biletu autostradowego nie wymaga rejestracji w systemie e-TOLL i kupowania urządzeń pokładowych. Można go kupić z 60-dniowym wyprzedzeniem. Okres jego ważności to 48h od zadeklarowanej daty i godziny rozpoczęcia podróży. Zwrot niewykorzystanego biletu jest możliwy w taki sam sposób, w jaki bilet kupiono. Bilet można zwrócić przed zadeklarowaną datą i godziną rozpoczęcia przejazdu.

W sytuacjach wyjątkowych bilet można kupić do 3 dni wstecz od daty zakończenia podróży. W przypadku kontroli mobilnej na drodze i stwierdzonego naruszenia, kierowca nie będzie mógł skorzystać z tej możliwości.

Bilet jest dystrybuowany elektronicznie (m.in. aplikacja e-TOLL PL BILET, aplikacje partnerów) oraz stacjonarnie (m.in. stacje paliw).

Trzeba podać tylko:

  • nr rejestracyjny pojazdu,
  • datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu autostradą,
  • planowaną trasę.

 

e-TOLL PL BILET

Od 29 listopada e-bilet można kupić poprzez przygotowaną przez resort finansów darmową aplikację e-TOLL PL BILET. Umożliwia ona w kilku prostych krokach zakup e-biletu autostradowego oraz – w razie potrzeby – również jego zwrot.

Aplikację można pobrać w Google Play oraz w AppStore. Jest dostępna w 9 językach (PL, EN, DE, RU, UA, BY, SK, CZ, LT). Więcej informacji o e-TOLL PL BILET na stronie etoll.gov.pl – O aplikacji e-TOLL PL BILET.

Partnerzy

Kierowcy mogą korzystać również z aplikacji udostępnionych przez przedsiębiorców, z którymi Szef Krajowej Administracji Skarbowa zawiera umowy partnerskie.

Kierowcy poruszający się płatnymi odcinkami autostrad zarządzanych przez Skarb Państwa okazjonalnie lub niekorzystający z rozwiązań cyfrowych, kupią papierowy bilet w stacjonarnych sieciach obsługi naszych partnerów.

Lista partnerów.

 

 

asp. Edyta Chabowska

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie