Grand Canyon Colorado i „United States Air Forces in Europe”

Rwąca rzeka Colorado i porywający koncert,  w tych kilku słowach można zamknąć ,,Dzień amerykański na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu”. W samo południe w PCKiN Zamek odbyło się otwarcie wystawy fotografii „Grand Canyon Colorado oczami polskich kajakarzy”, Wystawę  swoją obecnością uświetni organizatorzy, przedstawiciele Konsulatu Stanów Zjednoczonych w Krakowie, włodarze miasta Przemyśla, zaproszeni goście oraz młodzież i wychowawcy z przemyskich szkół średnich.

Organizatorami wystawy są  Konsulat Generalny USA w  Krakowie Akademicki Klub Turystyki Krajobrazowej Bystrze AGH w Krakowie, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla. Wystawę można podziwiać przez cały miesiąc.

Bezpośrednio po otwarciu wystawy w sali widowiskowej odbyła się projekcja filmu oraz slajdów z komentarzem uczestnika wyprawy Łukaszem Pająkiem, dokumentująca pierwszą polską wyprawę kajakową w dół rwącej rzeki Colorado. Poprzez restrykcyjne przepisy obowiązujące na terenie Parku Narodowego , ilość osób, które odwiedzają to miejsce jest ściśle przestrzegana. Kajakarze z Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej Bystrze AGH po 17 latach oczekiwania na pozwolenie i dodatkowo dwóch latach przygotowań w 2013 roku przepłynęli Wielki Kanion Colorado, jeden z najwspanialszych cudów natury.

Park Narodowy Wielkiego Kanionu rzeki Colorado jest miejscem, które  corocznie odwiedzają turyści z całego świata pragnący zobaczyć piękno tego niezwykłego miejsca. Niebezpieczna rzeka sprawia, że tylko nieliczni próbują swoich sił na zejście w głąb kanionu, jednak widoki, które mogą zobaczyć są bezcenne.

W godzinach wieczornych  sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego zapełniła się widownią, chcącą poznać  muzyczny desant z USA. Koncert zespołu  „United States Air Forces in Europe” (USAFE). Dostarczył  wszystkim mnóstwo wrażeń. Muzycy zespołu  na co dzień stacjonują i grają w Ramstein, wielkiej amerykańskiej bazie lotniczej w Niemczech i po raz pierwszy wystąpili na scenie Zamku Kazimierzowskiego.  Zespół działający w ramach orkiestry sił powietrznych USA w Europie wykonuje tradycyjny jazz, współczesną muzykę kojarzoną z Nowym Orleanem, utwory muzyki klasycznej jak również lekki pop i styl Dixie. Wciągu dnia odbywały się warsztaty muzyczne w których  uczestniczyła młodzież przemyskiej szkoły muzycznej. Efekty wspólnej pracy można było podziwiać podczas koncertu, wrażenie było o tyle większe, że przemyscy muzycy zaśpiewali z wokalistką zespołu, która ma polskie korzenie z Podhala.  Amerykańskie show na scenie Zamkowej  w wielu momentach przenosiło się na widownie, a zespół Air Forse in Europa zdobył  tego wieczoru nowego dyrygenta.  Góralski temperament amerykańskiej wokalistki doprowadził do wyjątkowego zakończenia.  Ciągnęło  góralkę do Podhala więc wyrwała podhalańczyka do tańca. Finał wieczoru to wspaniała wspólna zabawa zespołu wraz z publicznością.