Most na rzece Wiar im. Ojca Wenantego Katarzyńca

Most na rzece Wiar na drodze prowadzącej do Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej otrzymał imię Ojca Wenantego Katarzyńca. Oddany po gruntownej przebudowie stary drewniany most stał się bezpieczną bramą do miejsca, które rokrocznie odwiedzają setki tysięcy pielgrzymów z całej polski i z za granicy.

Uroczystość odbyła się w 96. rocznicę śmierci franciszkanina. Aktu nadania imienia dokonał Metropolita Przemyski Arcybiskup Adam Szal przy udziale samorządowców z powiatu przemyskiego, samorządowców gminy Fredropol, gości z województwa oraz mieszkańców parafii, leżących po obu stronach rzeki. Jednym ze znamienitych gości tego dnia był również prowincjał Franciszkanów z Krakowa Ojciec Marian Gołąb, który specjalnie przyjechał do kalwarii modlić się o rychłą beatyfikację Ojca Wenantego.

Przy licznie zgromadzonych wiernych Starosta Przemyski Jan Pączek wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Przemyskiego Ryszardem Adamskim odczytali akt zawierzenia pątników Czcigodnemu Słudze Bożemu Wenantemu Katarzyńcowi.

Po odsłonięciu na moście pamiątkowej tablicy wszyscy udali się dróżkami kalwaryjskimi do grobu zakonnika. Budowa mostu kosztowała ponad 3 miliony sto tysięcy złotych. Połowa kwoty pokrył Powiat Przemyski zaś druga połowa pochodzi z rezerwy Budżetu Państwa. W tej kwocie udało się również zabezpieczyć przed osuwaniem brzegi rzeki Wiar.