Noc Muzeów 2019 w Przemyślu – święto miłośników kultury

Za nami kolejne święto muzealników w całej Europie. Przemyskie instytucje muzealne po raz kolejny przyłączyły się, do coraz bardziej popularnej i rozpoznawalnej w maju Nocy Muzeów. Dla wielu osób, ze względu na dogodny czas Noc Muzeów była jedną z niewielu okazji, do zapoznania się z eksponatami zgromadzonymi w muzeach, poznania lepiej własnego miasta i zapoznania się z jego historią.

W Przemyślu  wszystkie gmachy tętniły życiem, a przy wejściach do  Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Muzeum Dzwonów i Fajek oraz Muzeum Historii Miasta ustawiały się kolejki chętnych do wejścia. Kupiony za symboliczną złotówkę bilet uprawniał do zwiedzania wszystkich placówek muzealnych tej nocy wielokrotnie, a każda przygotowała na ten dzień coś wyjątkowego. Można było nie tylko obejrzeć nowe muzealne ekspozycje, ale też posłuchać dobrej muzyki, która była jedną z wielu atrakcji minionej sobotniej nocy. Najwięcej osób tradycyjnie odwiedziło gmach główny Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, a wystawa ,,Zapomniana wojna 1918-1919” okazała się hitem, gdyż tą salę zwiedzali najdłużej.

Również oddana w ostatnim czasie dla zwiedzających, stała ekspozycja pokazująca pradzieje ziemi przemyskiej, wzbudziła bardzo duże zainteresowanie, tym razem w nowym miejscu przeznaczonym na to wydarzenie.

Plac przed pomnikiem Jana Pawła II stał się tego wieczoru wielką sceną na, którą członkowie zespołu tanecznego Koralik zaprosili wszystkich mieszkańców do wspólnej zabawy.

Budynek Muzeum Historii Miasta w Przemyślu w starej kamienicy na Rynku zaprosił od swobodnego zwiedzania wystaw. Pracownicy tej instytucji przygotowali na tę okazję, wyjątkową wystawę starych pocztówek pod tytułem ,,Pozdrowienia z Przemyśla”. Po raz pierwszy podczas Nocy Muzeów w Przemyślu otwarta została poczta muzealna gdzie można było sobie nie tylko za darmo wybrać starą pocztówkę ale również bezpłatnie wysłać widokówkę do znajomych, rodziny.  Międzynarodowy Dzień Muzeów został ustanowiony w 1977 roku przez Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Od tamtego czasu święto obchodzone jest corocznie w maju.

Noc Muzeów pokazała jak niezwykle ciekawe zbiory mogą mieć te instytucje i w jak oryginalny sposób są pokazywane. Dla najmłodszych to także wielkie wydarzenie, bo razem z rodzicami są w mieście nierzadko do późnych godzin nocnych..

Wydarzenie to doskonale  promuje polską kulturę i tradycję i po raz kolejny odwiedziło go kilka tysięcy osób, wszyscy zapytani zwiedzający twierdzili, że ta noc ma w sobie coś wyjątkowego.