Ostatnie pożegnanie Henryka Jaskuły

Był wybitnym żeglarzem, pierwszym Polakiem, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię, Honorowym Obywatelem Miasta Przemyśla, za całokształt swoich dokonań nagrodzony Super Kolosem. Kapitan Henryk Jaskuła zmarł 14 maja 2020 roku, wkrótce przed czterdziestą rocznicą zakończenia pamiętnego rejsu, w wieku 96 lat. Jako uczestnik Programu Świadomej Donacji ofiarował ciało nauce i teraz po trzech latach, po sprowadzeniu jego prochów do Przemyśla odbędą się uroczystości związane z pogrzebem, które odbędą się w piątek, 19 maja. 

Głównym organizatorem uroczystości jest Przemyski Okręgowy Związek Żeglarski wraz z Rodziną, a swoim Honorowym Patronatem wydarzenia z nimi związane objął Szef Kancelarii Prezesa rady Ministrów Marek Kuchciński. Do udziału w nich zapraszają także: Prezydent Miasta Przemyśla, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu.

Uroczystość na Cmentarzu Komunalnym Zasanie 19 maja rozpocznie się wyprowadzeniem urny z kaplicy. Początek ceremonii pogrzebowej o godz. 13.00. Organizatorzy apelują o odstąpienie od składania wieńców i kwiatów, prosząc o przeznaczenie środków na konto wspomagające budowę posągu H. Jaskuły, który stanie w tym roku na ul. Franciszkańskiej

BNP Paribas 53 1600 1462 1733 7104 1000 0002

(z dopiskiem: Kapitan Jaskuła, PAMIĘTAMY)

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

18 V 2023 (czwartek). godz. 18 – Zamek Kazimierzowski, Aleje XXV Polskiej Drużyny Strzeleckiej 1

„PRELUDIUM DLA KAPITANA”

  • Spektakl teatralny (monodram) „# HEN”  w wykonaniu Rafała Paśko;
  • Aukcja „Artyści Kapitanowi”;
  • „Przeżyjmy to jeszcze raz” (projekcja filmów dokumentalnych, poświęconych kpt. H. Jaskule i Jego rejsowi dookoła świata na jachcie „Dar Przemyśla”).

Wstęp wolny (datki na upamiętnienie Kapitana w 100-lecie urodzin)

19 V 2023 (piątek) godz. 15.30 – Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Plac płk. Berka Joselewicza 1

GALA „DZIĘKUJEMY CI KAPITANIE

  • Wystawa fotografii Tadeusza Budzińskiego z zakończenia wokółziemskiego
  • rejsu „Daru Przemyśla” oraz powitania w Gdyni i Przemyślu;
  • Kiermasz pamiątek i książek;
  • Promocja książki Mieczysława Nyczka – „Ostatni rejs Kapitana Jaskuły”;

godz. 16.00  Gala w sali audiowizualnej pt. „Dziękujemy Ci, Kapitanie”

  • Występ kwartetu smyczkowego Towarzystwa Muzycznego – „Ulubione utwory Kapitana Jaskuły”,
  • seans „Przeżyjmy to jeszcze raz” (filmy poświęcone Kapitanowi i Jego rejsowi) oraz wspomnienia Przyjaciół – wybitnych żeglarzy z kraju i zagranicy, impreza transmitowana na YouTube

20 V 2023 (sobota)  Godz. 15 – Kościół Salezjanów w Przemyślu (Zasanie) , ul. św. Jana Nepomucena 5

Msza św. w intencji Zofii i Henryka Jaskułów, w 75. rocznicę ślubu. Homilię wygłosi  kpt. jachtowy ks. Andrzej Jaskuła, kapelan Bractwa Wybrzeża.

 

Informacja własna strona  UM w Przemyślu tekst Witold Wołczyk