Spotkanie poświęcone pamięci Mariana Jerzego Fidy

Okazją do spotkania poświęconego piewcy dziejów dawnego Przemyśla Marianowi Jerzemu Fidzie było wydanie książki pt. „MOJA OPOWIEŚĆ O PRZEMYŚLU I ZIEMI PRZEMYSKIEJ”. Autorką wspomnień o wpisanym do historii Przemyśla radcy prawnym z zawodu, ale z pasji artyście, który uprawniał głównie malarstwo historyczne jest Rita Legumina-Dwernicka. Słowo wstępne do wspomnieniowej publikacji napisał dr Janusz Polaczek z Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Książka wydana została wspólnymi siłami Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział  w Przemyślu, Archiwum Państwowego w Przemyślu i Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

Zmarły 27 marca 2016 r., a więc prawie dokładnie rok temu artysta zamalowywał płótna historią – Przemyśla i Polski, tworzył również obrazy religijne. Wszystkie swoje dzieła szczegółowo opisywał, podając zarys historyczny i źródło z jakiego informacje były czerpane. Stworzył ponad 100 dzieł malarskich, a jedno z nich „Wjazd Królowej Jadwigi na Zamek Kazimierzowski w Przemyślu” zakupione zostało przez PCKiN ZAMEK i zawisło na stałe na ścianie w Sali Kominkowej. Obraz był ozdobą i jednocześnie ilustracją „zebrania” miłośników twórczości nieodżałowanego mistrza pędzla.

Popołudnie poświęcone „przemyskiemu Matejce” zgromadziło znaczną liczbę uczestników – głównie dobrych znajomych artysty. Jako pierwsza wprowadziła zgromadzonych w temat spotkania Renata Nowakowska dyrektor PCKiN ZAMEK, wszystkich przybyłych przywitał Tomasz Kuźmiek Przewodniczący Komisji Kultury Rady Miejskiej w Przemyślu, autorka książki Rita Legumina-Dwernicka opowiadała o swojej fascynacji osobowością i twórczością Mariana Jerzego Fidy, a współtwórca publikacji dr Janusz Polaczek wygłosił „słowo wstępne”. Spotkanie swoją obecnością uświetniła córka malarza Jadwiga Wolsan, która opowiadała o kulisach tworzenia dzieł sztuki.

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

fot. Tomasz Beliński