Uczennica ZSU-HiG z Przemyśla na zawodach w strzelectwie sportowym

W sobotę, 16 kwietnia 2016 r. w hali sportowo – widowiskowej MOSiR w Krośnie odbył się XXIV OGÓLNOPOLSKI MEMORIAŁ IM. JANA BARANA w STRZELECTWIE SPORTOWYM. To największe takie zawody na Podkarpaciu. I Memoriał odbył się w 1993 r. Jest organizowany Sabina
co roku na cześć zmarłego w 1992 r. Jana Barana – wybitnego nauczyciela wychowania fizycznego i niezwykle zaangażowanego instruktora Klubu Sportowego „Nafta” w „Naftówce” (ojciec obecnego Zastępcy Prezydenta Krosna Bronisława Barana).

W zawodach tych wzięły udział uczennice Zespołu Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu – SABINA GÓRNIAK – III THT, oraz WERONIKA SUDOŁ – I TFR, które startując w konkurencji karabin pneumatyczny – Kpn 40 juniorki zajęły, SABINA GÓRNIAK z wynikiem 374,8 pkt. miejsce- IV, WERONIKA SUDOŁ z Weronikawynikiem 305 pkt., jako debiutantka miejsce- 12.

KATRZYNA KOSCHMIEDER wychowanka ZSU-HiG w konkurencji karabin pneumatyczny – Kpn 40 senior zajęła I miejsce.Kasia 1

Zawody odbywają się według regulaminu Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Rywalizacja odbywa się w dwóch kategoriach: strzelanie z karabinku pneumatycznego (kpn) lub pistoletu pneumatycznego (ppn). Każdy zawodnik w kilku rundach oddaje do jednej tarczy dwa strzały. Jeśli zawodnik pomyłkowo wykona większą ilość strzałów do konkretnej tarczy, ma odejmowane punkty. Brane jest również pod uwagę obchodzenie się z bronią. Im bezpieczniej, tym lepiej. Każdy zawodnik powinien mieć na sobie strój strzelecki. Taki strój zapewnia usztywnienie postawy podczas strzelania, a dzięki temu lepsze wyniki. Główne usztywnienia znajdują się na łokciach i na kolanach. Podczas strzelania z karabinka pneumatycznego, przy postawie stojącej, oparty na kurtce łokieć nie ześlizguje się. Zawodnicy mają też buty, które zapewniają lepszą statykę. Ważne są też rękawice – dzięki nim nie bolą nadgarstki.