Uroczystości 70-lecia Jarosławskiej Szkoły Plastycznej

Jubileusz  70-lecia Jarosławskiej Szkoły Plastycznej rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą, w której, uczestniczyła  cała społeczność szkolna, zaproszeni goście, absolwenci i emerytowani nauczyciele.

 Część oficjalna odbyła się w Sali Koncertowej Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Jarosławiu. Składała się z prezentacji historii szkoły i okolicznościowych przemówień oraz wręczenia  odznaczeń i nagród nauczycielom.  Nawiązując do patrona szkoły  została przygotowana część artystyczna, oparta na fragmentach „Wesela” S. Wyspiańskiego, wzbogacona prezentacją multimedialną i wystąpieniami znanych nauczycieli: Henryka Cebuli i Tadeusza Stefanowskiego.

Podczas uroczystej sesji jubileuszowej: „70 lat Małej Akademii– szkoły plastycznej w Jarosławiu”. wystąpili prelegenci: prorektor ASP w Warszawie – prof. Wiktor Jędrzejec, profesorowie ASP w Krakowie: Adam Brincken i  Antoni Porczak oraz emerytowani artyści plastycy ze szkół plastycznych w Rzeszowie i Krośnie: p. Jacek Kawałek i p.Piotr Wójtowicz.

This image has an empty alt attribute; its file name is 46754933_2016707525052986_3644798977842348032_o-1024x768.jpg

Wyczekiwanym punktem obchodów Jubileuszu było spotkanie absolwentów z nauczycielami i wychowawcami w budynku przy ul. Jezuickiej. Była to okazja, by myślami cofnąć się w czasie i jeszcze raz zasiąść w szkolnych ławkach z tymi, których ostatni raz widziało się kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu. Było to spotkanie ogromnej, szkolnej rodziny. Niektórzy rozpoczynali tu swoją karierę zawodową, inni wyruszali w dorosłe życie.Niezależnie od tego, dokąd dotarli i jaką drogę obrali, powrócili do miejsca, w którym zostawili cząstkę siebie i wspomnienia nie rzadko najpiękniejszych chwil swojego życia, do których wracają z tęsknotą. Nie trudno było dostrzec emocje u absolwentów plastyka, gdyż polało się wiele łez wzruszenia.

W legendarnej  Sali Wystawowej w Synagodze przy ul. Opolskiej, gdzie kiedyś przeżywaliśmy obronę prac dyplomowych, egzaminy maturalne i poprzedzającą ją studniówkę została otwarta Wystawa Absolwentów stworzona z prac 62 artystów.

Miłym akcentem, a zarazem uhonorowaniem emerytowanych i nieżyjących nauczycieli plastyków  była wystawa ich prac w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.