Uroczysty Dzień Edukacji Narodowej w Przemyślu

Podkarpacki Kurator Oświaty w Rzeszowie oraz Prezydent Miasta Przemyśla byli organizatorami  tegorocznych  obchodów Dnia Edukacji Narodowej, które odbyły się w Przemyślu.  Podczas oficjalnej części uroczystości wystąpili:  Podkarpacki Kurator  Oświaty, Prezydent  Miasta Przemyśla, oraz parlamentarzyści,  Andrzej Matusiewicz i Marek Rząsa.dzień nauczyciela2

Ten szczególny dzień w roku dla społeczności nauczycielskiej jest również okazją do uhonorowania zasłużonych nauczycieli medalami Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz nagrodami MEN, Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Przemyśla. W imieniu nauczycieli dziękując za wyróżnienia  głos zabrał dyrektor I LO w Przemyślu Tomasz  Dziumak.  W tak szczególnym dniu jakim jest dzień nauczyciela młodzież  podziękowała swoim wychowawcom w sposób szczególny . Występ Przemyskiego Młodzieżowego Chóru dzień nauczyciela4Kameralnego „VOX IUVENTUM”  był niesamowitą niespodzianką, a część artystyczna odważnym ale i miłym pomysłem.

Piosenki które rozbrzmiewały podczas koncertu pozwoliły wrócić do przedszkolnych lat  oraz ławek klasowych z tych pierwszych lat edukacj. Finałowa piosenka porwała wszystkich zebranych na sali,  i z pewnością nie jednej osobie przypomniała się pierwsza miłość.

dzień nauczycielaDzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 r. określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982, na mocy ustawy – Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej , która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r. Potocznie, dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.