Wręczono Stypendia Prezydenta Miasta Przemyśla

21 września br. w sali widowiskowej przemyskiego Zamku Kazimierzowskiego odbyła się uroczysta gala wręczenia Stypendiów Prezydenta Miasta Przemyśla za wybitne wyniki w  nauce oraz szczególne osiągnięcia w różnego rodzaju konkursach, turniejach i olimpiadach.

Stypendia otrzymało w sumie 135 najzdolniejszych uczniów z przemyskich szkół. Wśród nagrodzonych znalazło się 24 uczniów ze szkół podstawowych, 42 uczniów z gimnazjów i 69 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. W grupie wyżej wymienionych znaleźli się m.in. koszykarze, laureaci Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego, Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego, olimpiad: historycznej, chemicznej, matematycznej, fizycznej oraz wiedzy o biznesie i innowacjach.

W imieniu Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy stypendia – dyplomy wręczyli: Zastępca Prezydenta Janusz Hamryszczak oraz Sekretarz Miasta Dariusz Łapa.

– Cieszę się, że to ja powiem do was tych kilka słów, a nie prezydent miasta Robert Choma. Bo byłoby mu pewnie niezręcznie chwalić siebie samego. To on jest ojcem tego sukcesu, to on zaprojektował program stypendialny. Dziękuję także panu sekretarzowi miasta Dariuszowi Łapie, pracownikom wydziału edukacji i wreszcie radnym, którzy przyczynili się, że po raz pierwszy możemy wręczyć stypendia aż 135 uczniom. To świadczy o wysokim poziomie nauczania i o młodzieży, która jest w stanie podołać wyzwaniom. – powiedział do zebranych Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Janusz Hamryszczak.

Na zakończenie dodał: – Jest taka stara maksyma, że świat jest utrzymywany oddechem dzieci, spieszących do szkoły. Jesteście naszą radością i nadzieją, na dobrą przyszłość naszego miasta i narodu. Życzę wam, aby nauka była największym pokarmem dla waszego rozumu.

Galę poprowadziła pani Elżbieta Tarnawska – Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

Na sali oprócz nagrodzonej młodzieży i dumnych rodziców znaleźli się również Posłowie na Sejm RP Marek Rząsa i Wojciech Bakun, Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Janusz Hamryszczak, Sekretarz Miasta Dariusz Łapa, Radni Rady Miasta Przemyśla oraz wychowawcy i dyrektorzy przemyskich placówek oświatowych.

Uroczystość zwieńczył niezwykle wzruszający występ młodzieży z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. A. Malawskiego w Przemyślu.

Z inicjatywą i pomysłem stworzenia programu stypendialnego wystąpił Pan Maciej Karasiński – Przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miejskiej w Przemyślu. W związku z powyższym powstała nieformalna grupa składająca się z: Adama Łozińskiego – zastępcy Przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu, Macieja Karasińskiego – Przewodniczącego Komisji Edukacji Rady Miejskiej, Doroty Iwaneczko – dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1, Joanny Tomczyk – byłego dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Stanisława Karszynia – dyrektora Miejskiego Domu Kultury, Dariusza Łapy – Sekretarza Miasta Przemyśla, Elżbiety Tarnawskiej – Naczelnika Wydziału Edukacji UM w Przemyślu i Anny Kozłowskiej – Inspektora Wydziału Edukacji.

Efektem pracy tej grupy jest Uchwała nr 113/2017 Rady Miejskiej w Przemyślu z dnia 19 czerwca br. w sprawie określenia szczegółowych warunków udzielania pomocy dzieciom i młodzieży, formy i zakres tej pomocy, w tym stypendia dla uzdolnionych uczniów oraz tryb postępowania w tych sprawach, uwzględniając w szczególności przedsięwzięcia sprzyjające eliminowaniu barier edukacyjnych, a także osoby lub grupy osób uprawnione do pomocy oraz potrzeby edukacyjne na danym obszarze.

To w oparciu o Załącznik stanowiący element uchwały przyznawane są stypendia dla uzdolnionych uczniów, zarówno tych, którzy osiągają wybitne wyniki w nauce (średnia ocen powyżej 5,5 w przypadku szkół podstawowych, 5,2 w przypadku gimnazjów oraz 5,0 w przypadku szkół ponadgimnazjalnych) jak i tych, którzy mają szczególne osiągnięcia w konkursach, turniejach i olimpiadach.

informacja i foto: UM