ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA

Tegoroczne całkowite zaćmienie Księżyca można było oglądać w całej Polsce w nocy z niedzieli na poniedziałek. Astronomiczne widowisko rozpoczęło się kilka minut po godz. 2 w nocy, a zakończyło około godz. 6.30.
W tym czasie można było zobaczyć całą pierwszą część fazy półcieniowej, kiedy Księżyc trochę pociemniał. Później zobaczyliśmy fazę całkowitą, gdy Słońce zostało całkowicie przysłonięte przez naszą planetę i Księżyc nie był bezpośrednio oświetlany przez Słońce.
Tego dnia poza zaćmieniem mieliśmy tzw. perygeum Księżyca, co znaczy, że znalazł się on najbliżej Ziemi. Zbliżył się do naszej planety na niecałe 357 tys. kilometrów i było to największe zbliżenie Księżyca do Ziemi w całym 2015 roku. Znajdujący się tak blisko planety Księżyc zyskuje miano Superksiężyca.
Zaćmiony Superksiężyc nabiera również wyjątkowego koloru. – Nie znika całkowicie, bo ma wtedy krwistoczerwoną barwę. To dlatego że oświetlała go rozświetlona przez światło słoneczne ziemska atmosfera. To ten sam efekt, który my obserwujemy podczas wschodu czy zachodu Słońca.