103. rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę – uroczystości w Przemyślu

Przemyskim obchodom 103. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, co z pewnością było dodatkową zachętą do licznej obecności przemyślan, zarówno podczas Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, która odbyła się w Bazylice Archikatedralnej, jak i pod Pomnikiem Orląt Przemyskich, gdzie odbyła się główna uroczystość upamiętniająca 11 listopada 1918 roku.

Uczestnicy uroczystości z przemyskiej Archikatedry przemaszerowali przy dźwiękach pieśni patriotycznych przez centrum Starego Miasta pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje złożyły wiązanki dla uczczenia pamięci jednego z twórców niepodległości Polski. Drugim miejscem w naszym mieście poświęconym Marszałkowi, przed którym zatrzymali się uczestnicy przemarszu była tablica przy Wybrzeżu Józefa Piłsudskiego.

Warta honorowa przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego

Przemarsz kolumny przez Most Orląt Przemyskich

Uroczystość przed Pomnikiem Orląt Przemyskich rozpoczął Przemyski Młodzieżowy Chór Kameralny Vox Iuventum ośpiewaniem Hymnu Polski. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym odczytany został Apel Poległych i oddana została salwa honorowa. Z okolicznościowymi wystąpieniami zwrócili się do zebranych: Anna Schmidt Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marek Rząsa Poseł na Sejm RP, Jolanta Sawicka Wicewojewoda Podkarpacki, Jan Pączek Starosta Przemyski.

Pomnik Orląt Przemyskich podczas uroczystości

Wystąpienie Minister Anna Schmidt

– Świętując 103. rocznicę odzyskania niepodległości wspominamy, tych którzy są ojcami tamtych dni, tych którzy pomimo wielu różnic potrafili się porozumieć, bo cel był jeden – wolna Polska. Patrzymy w przeszłość, ale patrzymy również w przyszłość, mając świadomość tego, że wolność nie została nam dana raz na zawsze. Tę wolność musimy pielęgnować, o tę wolność tak ciężko wywalczoną musimy dbać, musimy ją szanować i być świadomymi zagrożeń – przypomniał między innymi Prezydent Wojciech Bakun.

Wystąpienie Prezydenta Miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna

Po złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Orląt Przemyskich odbyło się w tym szczególnym dla przemyślan miejscu wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Wspólnie z uczestnikami oficjalnych obchodów 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości świętowali też członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Morsów, a sekcja Żeglarska Optimist Róża Wiatrów zorganizowała Biało-Czerwony Spływ Kajakowy do Przemyskiej Przystani Wodnej. Z biało-czerwonymi biegli przez miasto także biegacze z Przemyskiego Klubu Biegacza.

Przemyskie Morsy z biało czerwoną w Sanie

Biało-Czerwony Spływ Kajakowy do Przemyskiej Przystani Wodnej

Informacja własna UM w Przemyślu

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

zdjęcia: Grzegorz Karnas