Dni Zamku Kazimierzowskiego „MUZY NA ZAMKU”

Swoisty prolog odnowionego projektu Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK – Dni Zamku Kazimierzowskiego „MUZY NA ZAMKU” odbył się w dniach 9-13 czerwca 2017 roku.  Jest to Święto Zamku Kazimierzowskiego w nowej odsłonie. Po dziesięciu edycjach tej imprezy, która ukazywała Zamek jako obiekt historyczny i siedzibę instytucji kultury zmieniła się formuła i nazwa. Mitologiczne muzy sztuki i nauki zaprezentowały ten obiekt nieco inaczej – rycerską biesiadę zamieniły w salonową galę. Metamorfoza nie dotyczyła sposobu tylko miejsca prezentowania kultury, sztuki i nauki. Wszystko teraz (z malutkimi wyjątkami) odbywało się w pomieszczeniach zamkowych, wewnątrz zabytkowego obiektu. Niezmienne pozostało jednak to, że Zamek Kazimierzowski ze sceną teatralną i galeriami to znakomite miejsce dla całej rodziny, a wszystko co można było zobaczyć i usłyszeć podczas tej imprezy było bezpłatne. Jak zwykle użyte zostały najsubtelniejsze formy przekazu tak, aby każdy był w pełni usatysfakcjonowany. PCKiN ZAMEK doskonale wie o tym, że czynnikiem decydującym o atrakcyjności obiektów historycznych jest ich „dostępność”, dlatego też w pełni udostępniono na ten czas przestrzeń historyczną.

Wszystko zaczęło się w piątek 9 czerwca o godz. 19.00 na sali widowiskowej od przywitania wszystkich zgromadzonych przez Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renatę Nowakowską i uroczystego otwarcia, którego dokonał Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma. Zaraz po tym rozpoczął się koncert poświęcony twórczości Jacka Kaczmarskiego. Dla przemyskiej widowni wystąpili: duet Dominika Świątek – śpiew i Kuba Mędrzycki – fortepian oraz solo akompaniując sobie na gitarze Łukasz Majewski.

Drugi dzień obchodów (sobota 10 czerwca) to kilka wydarzeń. Od godz. 12-tej do 18-tej na wszystkich chętnych czekali przewodnicy, którzy przybliżali historię zabytkowego obiektu. Ten punkt programu nosił nazwęŚladami historii – Spacerkiem po Zamku Kazimierzowskim”. O godz. 16.00 i 16.30 na dziedzińcu zamkowym odbyły się spotkania z przemyskim Teatrem S.A.N., który zaprezentował japońską odmianę teatru obrazkowego zwaną kamishibai. Punktualnie o 17.00 w Galerii Zamek odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotografii „Przemyśl w kałużowym zwierciadle” Piotra Michalskiego. Zaraz po tym w foyer otwarta została wystawa prac plastycznych dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11 „Zamek Kazimierzowski oczami dzieci”. Wernisaże poprzedziły – w Sali kominkowej – warsztaty kaligrafii prowadzone przez Annę Drymajło. O godz. 19.00 na sali widowiskowej odbył się koncert „OD BLUESA DO POPU” w wyk. Robert & Żaneta Lubera Nie-Bo w składzie: Robert Lubera – gitara i śpiew, Żaneta Lubera gitara i śpiew, Wojtek Famielec – gitara basowa, Józef Rusinowski – perkusja.

Trzeci dzień „MUZ NA ZAMKU” (niedziela 11 czerwca) to muzyczny spektakl z bardzo lubianym w Przemyślu gatunkiem muzyki czyli GALA OPEROWO-OPERETKOWA. Tym razem wystąpiła Orkiestra Teatru Narodowego ze Lwowa pod dyrekcją Bogdana Moczurada oraz soliści: Renata Johnson-Wojtowicz – sopran i Vasyl Ponajda – tenor. Artystycznym urozmaiceniem tego wieczoru byli tancerze Teatru Narodowego i Opery Lwowskiej.

W poniedziałek 12 czerwca, czwarty już dzień artystycznych prezentacji, na scenie Zamku Kazimierzowskiego wystąpili wyłącznie przemyscy artyści. O godz. 17.00, jako pierwszy zaprezentował się Zespół Pieśni  i Tańca „Przemyśl”, który zaprezentował widowisko taneczno-muzyczne „Wesele Rzeszowskie”. Zaraz po tym odbył się koncert pt. „Ping – pong” w wyk.  Chóru Triola skupiającego dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 16 oraz Gimnazjum nr 4.

Nad ostatnim dniem (wtorek 13 czerwca) patronat objęły muzy nauki i teatru. O godz. 12.00, na sali widowiskowej rozpoczęła się pierwsza część konferencji popularnonaukowej pod honorowym patronatem Wojewody Podkarpackiego dr Ewy Leniart promująca serię Biblioteki Myśli Staropolskiej – założenia prezentował prof. dr hab. Zbigniew Rau. Temat przewodni konferencji to „Andrzej Maksymilian Fredro”. Druga część spotkania naukowców odbyła się o godz. 15.00 w sali kominkowej. W panelu tematycznym „Andrzej Maksymilian Fredro w ziemi przemyskiej” udział wzięli: prof. dr Jerzy Motylewicz, dr Urszula Olbromska, dr Lucjan Fac, dr Marek Tracz-Tryniecki. Ostatnim wydarzeniem pierwszych Dni Zamku Kazimierzowskiego „MUZY NA ZAMKU” było widowisko teatralne autorstwa Aleksandra Fredry. Spektakl „”PIERWSZA LEPSZA czyli nauka zbawienna” w reżyserii Krystyny Maresch-Knapek wykonali aktorzy Teatru „Fredreum”.

tekst: Tomasz Beliński, PCKiN Zamek