Dzieje miłości na przemyskiej scenie Zamku Kazimierzowskiego

W piątek 19 lutego na Sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu, w trakcie koncertu Semper in Amore, niesieni dźwiękami muzyki i słowami pieśni odbyliśmy niezwykłą, emocjonalną podróż poprzez epoki i najróżniejsze oblicza miłości.

Artystki: Eliza Anna Niemczycka (mezzosopran), Paulina Anna Drużbińska (fortepian) oraz Julia Cieselska (skrzypce) zaprezentowały nam wyjątkowo bogaty program. Tego magicznego wieczoru usłyszeliśmy utwory z różnych epok i kultur: od arii starowłoskich Alessandro Scarlatti, Alessandro Stradella, Andrea Falconieri, Giulio Caccini czy Georga Friedricha Haendla, poprzez pieśni Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, pieśni neapolitańskie, aż po utwory współczesne.

Powrót przed przemyską widownię, jak podkreśla sama artystka, jest dla niej szczególny. Eliza Anna Niemczycka pochodzi bowiem z Przemyśla, tu też odbyła się premiera jej poprzedniego muzycznego projektu Quantum Satis. Przemyska publiczność ponownie bardzo gorąco przyjęła artystkę wraz z towarzyszącymi jej muzyczkami.

Bez wątpienia ozdobą koncertu był wykonany a cappella autorski utwór Elizy Anny Niemczyckiej W ciszy. Przemyślanka  została nagrodzona gromkimi brawami nie tylko za partię wokalną, ale też za instrumentalne wprowadzenie, w którym zaprezentowała nam niezwykle nastrojową, emocjonalną autorską kompozycję, notując tym samym swój sceniczny pianistyczny debiut.

Utwór ten poprzedzony był również wirtuozyjnym instrumentalnym wykonaniem Cyganki Ravela. Niezwykłe zróżnicowanie utworu, jego dynamizm i emocje wyrażone we wspólnym wykonaniu przez skrzypaczkę Julię Ciesielska i pianistkę Paulinę Annę Drużbińską porwały widownię.

W ostatniej części koncertu usłyszeliśmy utwory filmowe i musicalowe m.in. Pieśń Heleny, a także wspomniane pieśni neapolitańskie Serenadę Paolo Tostiego oraz wieńczące koncert Wróć do Sorrento Ernesto de Curtisa.

Po serii bisów, których nieustającymi brawami domagała się przemyska publiczność, w zamkowej Galerii Sztuki odbyło się spotkanie z artystkami.

Sebastian Jasiński