Etiuda filmowa ,,Hubal” w Przemyskich Podziemiach

W ostatnim czasie Przemyskie Podziemia były miejscem ciekawych wydarzeń i spotkań z podróżnikami i pisarzem, a ostatnie z nich było poświęcone etiudzie filmowej HUBAL. Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundacjię Kresowe Centrum Nauki i Rozwoju „Perła Galicji”

Etiudę Hubal nie tylko nagrano w plenerach podkarpacia ale również chciano właśnie w tym miejscu jako jedną z pierwszych projekcji przedstawić widzom. W filmie występują znani aktorzy filmowi i teatralni, m.in. Paweł Deląg oraz Marcin Troński. Produkcja zrealizowana  w reżyserii Grzegorza Bogaczewicza powstała z inicjatywy Fundacji Ułani Króla Jana III Sobieskiego. Zdjęcia do etiudy odbywały się na terenach Pogórza Przemyskiego.

Znane nazwiska występujące w tym filmowym dziele pozwalają przypuszczać, że jest już tylko krok  do powstania nowego filmu HUBAL. Popierający projekt odtwórca głównej roli Paweł Deląg osobiście zaangażował się w lobbowanie przedsięwzięcia aby w niedalekiej przyszłości powstał pełny długometrażowy film o majorze Dobrzańskim.

Przemyskie spotkanie w podziemiach  promuje nie tylko powstający nowy film fabularny o Majorze Henryku Dobrzańskim, ale również oficjalną premierę nowej powieści jednego z inicjatorów produkcji, Jacka Komudy. Na spotkaniu byli obecni odtwórcy ról batalistycznych w filmie oraz przedstawiciele Fundacji Ułani Króla Jana III Sobieskiego. Nie zabrakło również Jacka Komudy, do którego zebrani mieli najwięcej pytań. Autor jak sam powiedział chce pokazać Hubala takim jakim był oraz kawalerię dowodzoną przez majora. Żołnierzy którzy w brew wojennym mitom wcale nie szarżowali na niemieckie czołgi z szabelką w ręku. Podczas wieczoru poświęconego etiudzie autor Jacek Komuda promował  swoją książkę.