„Komputerowy ćpun” – spotkanie z Krzysztofem Piersą autorem książki

W dzisiejszych czasach coraz częściej możemy spotkać się z problemem uzależnienia od komputera. Szczególnie narażeni na ten nałóg są młodzi ludzie, którzy codziennie spędzają sporo czasu na surfowaniu po Internecie czy też graniu we wszelkiego rodzaju gry. Co zrobić więc, gdy z pokoju dziecka kolejną godzinę dobiega klikanie myszką, a wchodząc widzimy tylko plecy latorośli pochylone nad klawiaturą?

21 lutego br., wzmacniając wychowawczą rolę szkoły w zakresie bezpieczeństwa i odpowiedzialnego korzystania z Internetu (zgodne z polityką oświatową państwa) Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu wraz z Prezydentem Miasta Przemyśla i Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu zorganizowała spotkanie z Krzysztofem Piersą – autorem i zarazem bohaterem książki „Komputerowy ćpun”. Krzysztof Piersa to praktyk – młody człowiek, który od piątego roku życia był zapalonym graczem gier komputerowych. Po dwudziestu latach zaczął walczyć z tym uzależnieniem i wygrał. Dziś przemierza Polskę wzdłuż i wszerz tłumacząc młodzieży jak niezwykła i jednocześnie niebezpieczna potrafi być cyfrowa rozrywka. Dzieli się z nimi swoim doświadczeniem, aby poszli przetartym już szlakiem.

Tym razem historię życia nałogowego gracza autor „Komputerowego ćpuna” przedstawił przemyskiej młodzieży oraz dyrektorom szkół, nauczycielom, bibliotekarzom, pedagogom szkolnym. Pokazał mechanizmy wpadania w ten nałóg. Opowiedział, kiedy po raz pierwszy zetknął się z grami, jak zaczął „zgłębiać się w nie coraz bardziej i bardziej”, aż „dotarł do samego dna uzależnienia”. Ujawnił także kolejne etapy uwalniania się z tego nałogu oraz radził, jak nauczyć się zdrowego podejścia do gier.

Wymieniał również swoje zainteresowania, pokazując młodym ludziom alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu, inne niż wirtualny świat gier. Jest dziś dziennikarzem. Realizuje się w najróżniejszych pasjach: – youtuber (prowadzi kanał recenzujący gry komputerowe, filmy i książki z kategorii fantastyki), – modelarz (liczne wyróżnienia w ogólnopolskich zawodach). Ponadto pracuje nad kolejną książką i płytą hip – hopową. Uczy się także grać na pianinie. A jako zagorzały fan sportów sylwetkowych jest stałym bywalcem siłowni. Wypowiedź o swoich pasjach spuentował słowami: „… nasze dokonania definiują to, kim jesteśmy, a tymczasem <umiejętność grania na komputerze> brzmi jak <umiejętność oglądania telewizji>. Trudno chwalić się tym w towarzystwie i raczej nie zamieścimy tego w żadnym CV”.

Wśród zebranej młodzieży wzbudził on duże zainteresowanie zarówno poruszanym tematem, jak i swoją osobowością. O problemach związanych z nałogowym graniem w gry komputerowe, mówił bowiem nie z perspektywy „uczonego mędrca”, teoretyka tylko bardziej przyjaciela i doradcy dzielącego się własnymi obserwacjami i doświadczeniami. Nawiązywał przy tym świetny kontakt z młodymi ludźmi, którzy z wyjątkową uwagą słuchali o jego wygranej walce z uzależnieniem.

Serdecznie dziękujemy przybyłym na spotkanie nauczycielom wraz z liczną młodzieżą szkolną. Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. W prelekcji wzięło bowiem udział ponad 400 uczniów (dwie transze, godz. 8.30 i 11.00) z następujących szkół przemyskich:

– Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Bohaterów Września,

– Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Ojca Świętego Jana Pawła II,

– Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Henryka Jordana,

– Szkoła Podstawowa Nr 14 im. Zjednoczonej Europy,

– Szkoła Podstawowa Nr 15,

– Szkoła Podstawowa z Oddziałami Gimnazjalnymi Stowarzyszenia Absolwentów I LO,

– Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego,

– Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1,

– Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2,

– Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr 3 im. Kazimierza Wielkiego

oraz

– Szkoła Podstawowa im. Króla Władysława Jagiełły w Medyce,

– Gimnazjum im. Jana Gwalberta Pawlikowskiego w Medyce.

Jesteśmy również wdzięczni gościom honorowym, którzy swoją obecnością podkreślili wagę podejmowanych treści: Mateusz Nowak – Podinspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Przemyślu, Wioletta Fil ze Starostwa Powiatowego w Przemyślu, Halina Wiśniewska – Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Przemyślu oraz asp. Małgorzata Czechowska i sierż. szt. Marta Fac z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu. Jednocześnie składamy podziękowania tym, którzy z powodu obowiązków służbowych /Marek Kuchciński – Marszałek Sejmu RP, Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki/ nie mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu, ale z treści pism, jakie zechcieli przesłać wiemy, że doceniają podjętą przez bibliotekę inicjatywę. Niezwykle gorące podziękowania kierujemy do: p. Roberta Chomy – Prezydenta Miasta Przemyśla za ufundowanie jednej z dwóch transzy prelekcji z Krzysztofem Piersą oraz p. Jana Jarosza – Dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu za nieodpłatne udostępnienie sali audiowizualnej. Cieszymy się, że nasza prośba spotkała się       z Państwa przychylnością i, dla dobra młodego pokolenia przemyślan, wspólnie doprowadziliśmy organizację omawianego spotkania do szczęśliwego finału.

 

Tekst: Agnieszka Biedroń

Fot.: Elżbieta Krupa