Konferencja ,,W drodze do niepodległości” PCEN Przemyśl

W Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli  Oddział w Przemyślu odbyła się  konferencję dla Dyrektorów szkół i Nauczycieli historii oraz młodzieży pt: „W drodze do niepodległości”.

Konferencja połączona była z otwarciem  wystawy ilustrującej wydarzenia i drogę Polaków do niepodległości w 1918 r. Została stworzona na bazie kalendarium wydarzeń istotnych dla odzyskania niepodległości oraz budowania II RP.  

Podczas konferencji  wykład na temat pierwszej zwycięskiej bitwy oręża polskiego II RP, która miała miejsce w Przemyślu 11 listopada 1918 r. wygłosił dr Lucjan Fac, historyk wojskowości i wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu, który przemyskiej młodzieży znany jest jako wyjątkowy pasjonat i nauczyciel historii z I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu.

Wystawa została przygotowana przez Archiwum Akt Nowych w ramach projektu edukacyjnego „Dla niepodległej” pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a obecność jej w Przemyślu zawdzięczamy ogromnemu zaangażowaniu Pani Doroty Mech-Kuchcińskiej i Małgorzaty Podolak.

Osoby zainteresowane mogą zwiedzać wystawę w przemyskim PCENiE dzięki, której  zapoznają się w chronologicznym porządku z wydarzeniami, które doprowadziły do powrotu Polski na mapę Europy. Wystawa przygotowana w oparciu o materiały historyczne składa się z 30 plansz, które ilustrują i opisują najistotniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku, w tym poprzedzające z 1917 roku i te późniejsze, z początku lat 20. XX wieku. Do tej formuły narracji nawiązuje także 14 plansz, które oprócz kalendarium, prezentują sylwetki wybitnych postaci związanych z walką o niepodległość, jej utrwalaniem i tworzeniem suwerennego państwa, jak np. marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, gen. Józefa Hallera czy Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Eugeniusza Kwiatkowskiego.