Konkurs literacki „Są gdzieś okna, które płoną cały czas”

Czy w naszych oknach świeci się światło dla innych?

Niepełnosprawność to problem, z którym zmaga się wielu ludzi. Oprócz ograniczeń, na które nie mają wpływu, muszą wielokrotnie pokonywać te, które wynikają z braku świadomości społeczeństwa, nieznajomości potrzeb i oczekiwań osób niepełnosprawnych.

Konkurs literacki „Są gdzieś okna, które płoną cały czas” służy zwiększeniu świadomości społecznej i uwrażliwieniu na sytuację takich ludzi. Jej organizatorem jest II Liceum Ogólnokształcące im. prof. K. Morawskiego w Przemyślu, a koordynatorami Monika Maciewicz oraz Krzysztof Gudzelak – główny współorganizator, absolwent szkoły, człowiek, który najlepiej rozumie, czym jest niepełnosprawność, bo jest nią dotknięty od urodzenia.

  Forma prac konkursowych była dowolna, mogło to być opowiadanie, esej, reportaż. Tematyka też nie była ściśle narzucona, ponieważ ogólnie miała dotyczyć problemu niepełnosprawności i relacji ze światem pełnosprawnych.

Tegoroczna, trzecia edycja miała zasięg wojewódzki i mimo stanu epidemicznego spotkała się z zainteresowaniem młodzieży z całego Podkarpacia.

O cenne nagrody konkursowe zatroszczyli się sponsorzy: portal Nagradzani.pl  https://nagradzani.pl/ , który organizuje w sieci zabawy i konkursy z cennymi nagrodami, drukarnia Reszka z Przemyśla oraz Rada Rodziców II LO.

Niestety, ze względu na zagrożenie koronawirusem nie mógł się odbyć planowały finał w II LO w Przemyślu, ale została przygotowana gala finałowa on – line, która odbyła się  15 maja 2020r. o godzinie 20.00 na You Tube na kanale zpr.tv Poprowadził  ją Patryk Lewy.

Gala finałowa konkursu „Są gdzieś okna, które płoną cały czas”

Wyniki konkursu literackiego zostały oficjalnie ogłoszone podczas gali on – line.

Oto one:

I miejsce – Eliza Pitrus, nick Eliza (na portalu Nagradzani.pl Eliza 15) za pracę „Znikające ściany” – Szkoła Podstawowa im. Anny z Działyńskich Potockiej w Zespole Szkół Publicznych w Posadzie Górnej; opiekun Waldemar Kilar.

II miejsce –  Anastazja Rojek, nick  Nasussia ( na portalu Nagradzani.pl  Nastussia) za pracę „Może dzisiaj będzie lepiej” – Szkoła Podstawowa we Wzdowie; opiekun Magdalena Kopczyk.

III miejsce – Katarzyna Rafalska, nick Mały Miś (na portalu Nagradzani.pl Katelynr) za pracę „Mały Miś” – Szkoła Podstawowa im. ks. Franciszka Stopy w Myczkowie; opiekun Beata Michoń.

Wyróżnienie – Anna Mocio, nick Aurora (na portalu Nagradzani.pl ania123) za esej pt. „Niepełnosprawność” – I LO im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu; opiekun Aneta Bednarczyk.