Lewica w trasie. „Bezpieczna Rodzina” na Podkarpaciu

W czwartek 16 lutego posłanki i posłowie Lewicy odwiedzili Brzozów, Krosno, Lubaczów, Mielec, Przemyśl, Rzeszów oraz Stalową Wolę. Rozmawiać z ludźmi twarzą w twarz. Bez ochroniarzy i bez barierek oraz selekcji, kordony policji są zbyteczne bo nie boimy się spotkań z ludźmi.

W ostatnich tygodniach „Bezpieczna Rodzina” dotarła na Dolny Śląsk, do województwa Lubuskiego oraz na Lubelszczyznę. – Podczas rozmów z ludźmi jak mantra powtarzały się te same tematy: inflacja, drożyzna, spadek jakości życia – relacjonowali posłowie Lewicy. – Jedziemy z przesłaniem, że inna Polska jest możliwa – podkreślają.  

Wdowia Renta – ten projekt ustawy ma zagwarantować emerytom godne normalne funkcjonowanie po stracie współmałżonka. Na te systemowe rozwiązanie czeka około półtora miliona osób. Projekt „Renta Wdowia” zakłada, że po śmierci małżonka będzie można korzystać z renty rodzinnej i 50 proc. własnego świadczenia emerytalnego. To systemowe rozwiązanie, które ma gwarantować godne, normalne życie i niepopadanie emerytów w ubóstwo. A dzisiaj emeryci to jest ta grupa społeczna, która najbardziej cierpi na kryzysie i najbardziej odczuwa skutki inflacji. Jednocześnie wsparcie państwa dla seniorów jest najsłabsze.

W wielu miastach Podkarpacia posłowie spotkali się również z lokalnymi mediami . Takie spotkanie w Przemyślu miało charakter konferencji prasowej którą przedstawiamy.

W maju 2022 r. projekt ustawy o “Rencie Wdowiej” Lewica złożyła w parlamencie, ale marszałek Elżbieta Witek od tego czasu trzyma go w sejmowej zamrażarce. Tymczasem obywatelski projekt ustawy musi zostać zaprezentowany na forum Sejmu, o ile wnioskodawcy zbiorą pod inicjatywą ustawodawczą 100 tysięcy podpisów, które muszą być uzbierane w przeciągu 3 miesięcy od chwili zarejestrowania komitetu, co miało miejsce w styczniu 2023 r.

Szereg spotkań odbył się tego dnia w wielu miastach Podkarpacia w których uczestniczyli: 

Brzozów –  Katarzyna Kotula, Maciej Kopiec, Beata Maciejewska, Wanda Nowicka oraz Tadeusz Tomaszewski.

Krosno –  Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Krzysztof Gawkowski oraz Katarzyna Kretkowska.

LubaczówMałgorzata Prokop-Paczkowska, Łukasz Rydzik, Anita Sowińska, Andrzej Szejna oraz Dariusz Wieczorek.

MielecWłodzimierzem Czarzastym.

PrzemyślArkadiusz Iwaniak, Marcin Kulasek oraz Tomasz Trela.

RzeszówWiesław Buż, Włodzimierz Czarzasty, Jacek Czerniak oraz Marek Dyduch.

Stalowa WolaMałgorzata Prokop-Paczkowska, Anita Sowińska, Andrzej Szejna oraz Dariusz Wieczorek.