Majówka w Arboretum w Bolestraszycach

Majówka w Arboretum jest to święto ogrodu oraz dzień, w którym rozpoczyna się oficjalnie sezon na zwiedzanie tego urokliwego miejsca na mapie Podkarpacia.

Wprawdzie pogoda w tym roku nie rozpieszczała, jednak ulewny deszcz tylko na chwilę odstraszył zwiedzających,  którzy ukryli się pod namiotami organizatorów.

Jest to również  promocja regionalnych smaków i rodzimych producentów, oraz prezentacja przetworów z Bolestraszyckiego Arboretum. Koła gospodyń wiejskich przygotowały pełen asortyment od zestawów obiadowych po wykwintne słodkości. Rozpoczęły również sezon grillowy. Pobyt na łonie natury umilała gościom młodzież Zespołu Wokalnego z Klubu 5 batalionu Strzelców Podhalańskich.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko nauki szczepienia drzew i krzewów. Jest to coraz bardziej popularna metoda, która daje możliwość połączenia ze sobą dwóch różnych roślin.

Można tę czynność wykonać samemu lecz należy znać podstawowe informacje na ten temat. Wszystkich odpowiedzi na pytania zwiedzających udzielali pracownicy Arboretum. Między innymi jakie są rodzaje poszczególnych szczepień, jakie rośliny się do tego nadają i jak dobrać szczepienie do konkretnej rośliny.

Tłumy odwiedzających ogród wędrowały alejkami i podziwiały budzące się do życia rośliny, które przyciągały urodą nawet najbardziej wybrednych turystów.

Dzień naprawdę udany, a nowe wystawy na terenie ogrodu zapowiadają ciekawy kulturalnie sezon turystyczny.

Jedną z nich jest wystawa popularno – naukowa  pod tytułem „Cudze chwalicie swego nie znacie” przygotowana przez  Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk z Krakowa. Wystawa prezentuje piękno i bogactwo Polskiej przyrody, szczególnie bioróżnorodność gatunkową rodzimej fauny a także walory przyrody nieożywionej. Przedstawia pospolite rodzime gatunki zwierząt, gatunki objęte ochroną a także gatunki bardzo rzadkie w polskim krajobrazie i zagrożone wyginięciem według Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

Kolejna była wystawa autorstwa Elżbiety Bis pod tytułem „Refleksje” , która została tego dnia otwarta dla zwiedzających.

Organizatorzy majówki z arboretum przygotowali imprezę na najwyższym poziomie i każdy mógł znaleźć coś dla siebie.