Międzynarodowy Festiwal Derenia – adopcja roślin w Arboretum

Tegoroczna edycja Festiwalu Derenia do Arboretum w Bolestraszycach ściągnęła tysiące osób nie tylko z Podkarpacia, ale także z różnych stron Polski i zagranicy. Jak co roku impreza umożliwia prezentację wystawców z regionu, sprzedaż sadzonek i zakup produktów regionalnych. W tym miejscu nie tylko hodowcy roślin mogą zaprezentować swoje wyroby ale również producenci serów o różnych smakach, pieczonych drożdżówek i pączków z nadzieniem dereniowym. Regionalną kuchnią zachwycało Stowarzyszenie Kobiet w Bolestraszycach oraz Koło Gospodyń z Wyszatyc, przygotowane do degustacji smakołyki min. gulasz myśliwski, bigos, bułki z kaszą gryczaną oraz różne ciasta przyciągały tłumy. Stoiska rodzimych firm zachwycały różnorodnością, wśród nich byli producenci ziół, herbat, soków oraz nalewek, a co najważniejsze większość wystawców prezentowała produkty z udziałem bohatera tego dnia czyli „derenia”.

Dereń jadalny jest krzewem owocowym znanym już od wieków. Owoc derenia jest zasobny w makro i mikroelementy zawiera przy tym tak cenne składniki jak kwasy organiczne, flawonoidy, pektyny, garbniki oraz cukry. Najstarsze krzewy rosną w starych ogrodach dworskich m.in. w bolestraszyckim  Arboretum.

Goście mieli możliwość udziału w konferencjach naukowych na temat derenia, a wśród prelegentów byli również profesorowie z zagranicy tym razem francuscy miłośnicy derenia. O tak modnym w obecnych czasach zdrowym odżywianiu mówiła dr n.med. Danuta Myłek promując  swoją najnowszą książkę „OD LEKARZA DO KUCHARZA”

Festiwal derenia w Arboretum to również podsumowanie sezonu turystycznego w pod przemyskich ogrodach

Każdego roku organizatorzy przygotowują coś nowego dla turystów, tak też było podczas tegorocznej edycji. Chcąc zainteresować również tych najmłodszych zwiedzających pracownicy arboretum przygotowali wspaniałą akcję zaadoptuj swoją roślinkę w arboretum. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci.

Popołudniowe spotkanie  ze sztuką podkreśliło, że Arboretum jest placówką kultury. Zostały otwarte dwie wystawy, a wśród drzew  pośród alejek arboretum zabrzmiały dźwięki gitary Grzegorza Kapcia w  koncercie pod wymownym tytułem „W krainie łagodności”