Zwiedzanie najwyższych szczytów Afryki – Robert Gondek w Przemyślu

W Przemyskim Centrum Kultury i Nauki Zamek odbyło się spotkanie z podróżnikiem Robertem Gondkiem „W drodze na najwyższe szczyty Afryki – Tanzania, Kenia, Uganda, Rwanda, Burundi” Podróżnik z wielką pasją opowiadał o Afryce, jej kulturze, ludziach, przyrodzie i górach.

Jego celem jest zdobycie najwyższych szczytów i miejsc w każdym afrykańskim kraju. Jest ich ponad 60, a do tej pory próbował zdobyć 18 szczytów w 16 afrykańskich krajach.

Robert Gondek jest podróżnikiem, fotografem i miłośnikiem Afryki. Jest również autorem licznych pokazów podróżniczych nagradzanych przez publiczność i jury podczas festiwali w Łodzi, Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu. Swoje teksty publikujew magazynach Podróże, Poznaj Świat, NPM, czy All Inclusive. Organizuje wyprawy na afrykański kontynent. Odwiedził 18 afrykańskich krajów. O pięciu z nich opowiedział podczas pokazu w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego.

 Była to opowieść o afrykańskich górach i ich różnorodności. Widzowie zobaczyli pokryte lodowcami Kilimandżaro i Mount Kenya,  wschód słońca z widokiem na najwyższy szczyt Afryki oraz kolorowe Góry Księżycowe w Ugandzie.

Podziwiali afrykańskie parki narodowe, pełne słoni, lwów, zebr, hipopotamów i przepięknych, kolorowych ptaków. Poznali również masajskie wioski w Tanzanii i Tamburyniarzy z Burundi, a to wszystko przy klimatycznej afrykańskiej muzyce, która stworzyła niezwykły klimat.

Robert Gondek jest niezwykłym człowiekiem, kolekcjonuję afrykańskie maski, uczy się języka suahili i pasjonuje się fotografią, co widać po zdjęciach, które można obejrzeć w jego galeriach. Jest członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody. Wielokrotnie był nominowany i zdobywał nagrody w konkursach fotograficznych w kategoriach przyrodniczych.

Za wytrwałość w realizacji projektu „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” w marcu 2016 podczas Kolosów – największego festiwalu podróżniczego w Polsce otrzymał wyróżnienie w kategorii WYCZYN ROKU 2016.

Jego afrykańskie i podróżnicze hobby stało się sposobem na życie, choć nie łatwo jest pogodzić hobby i pracę. Wszystko zależy od ludzi ciekawych świata, którzy przychodzą na jego pokazy, zapraszają do szkół, firm, kupują magazyny podróżnicze oraz koszulki, zdjęcia.

Nie wiele osób będzie miało okazje i możliwość odwiedzić odległe kraje Afryki, ale dzięki takim spotkaniom można przeżyć niezwykłą przygodę z człowiekiem, który opowiada, jak wygląda trekking po Afryce, z jakimi problemami się zmierzył aby zdobyć Kilimandżaro. Zdradził zainteresowanym również, który zdobyty szczyt sprawił, że zakochał się w Afryce.