Niecodzienna lekcja historii – „Pisk Białego Orła”

Rok 1918 jest szczególną datą w historii Polski, właśnie wtedy nasz kraj odzyskał niepodległość.

W związku z setną rocznica tego wydarzenia, różne społeczności przygotowują  programy obchodów tej rocznicy. Wśród nich są między innymi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 im. Henryka Jordana w Przemyślu.

Dziełem młodych artystów  był spektakl słowno-muzyczny pod tytułem „Pisk Orła Białego” Spektakl ten był dwukrotnie wystawiany na scenie przemyskiego Zamku Kazimierzowskiego, myśmy mieli okazję obejrzeć tym razem na deskach CK w Przemyślu. Spektakl został przyjęty entuzjastycznie, niestety nie wszyscy mogli to widowisko zobaczyć. Młodzi aktorzy planują po okresie wakacji pokazać swoje dzieło po raz kolejny.

Fabuła spektaklu osnuta została wokół historii wiejskiej rodziny, która w czasie I Wojny Światowej przeżywa swoją osobistą wojenną zawieruchę – wymarsz ojca i jednego z synów na front. Ludzie ci ukrywają w swoim domu poetę, który odwołując się często do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się biały orzeł, którego głos – pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala tracić nadziei na wolność.

100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę – czyli sprawa bliska sercom wszystkich Polaków – zobowiązuje, a przedstawienie przygotowane przez nauczycielkę panią Dorotę Jamroz w znakomity sposób ilustruje to zagadnienie.

Uczniowie z klas IIIB i VIA stanęli na wyżynach swoich aktorskich umiejętności. Było jak za każdym razem – patriotycznie, wzruszająco, świetnie. Takie oceny wystawiali wszyscy – starsi i młodsi, zaproszeni oficjele i ci którzy przyszli zobaczyć co dzieci z przemyskiej podstawówki mają do powiedzenia na temat niepodległej.

Pisk Orła Białego zostanie pokazany jeszcze nie raz w roku jubileuszu. Jest to przepiękna lekcja historii pokazana w sposób nietuzinkowy, która dostarcza oglądającym wiele wzruszeń.