Niezwykłe warsztaty w niezwykłej scenerii

„Ogrody literackie w Arboretum Bolestraszyce” to projekt łączy wykłady, ćwiczenia indywidualne i grupowe oraz spotkania z zaproszonymi gośćmi; autorami, polonistami, pedagogami, historykiem literatury oraz ze specjalistą ds. promocji z popularnego wydawnictwa. Wydarzenie zakończy konkurs na krótkie do 2 stron formatu A4 opowiadanie o tematyce związanej z Arboretum Bolestraszyce.  Umiejętności zdobyte podczas trwania zadania „Ogrody literackie w Arboretum Bolestraszyce” są niezwykle pomocne dla młodych ludzi, którzy od szkoły podstawowej, poprzez średnią, wyższą edukację, i dalej, przez całe swoje dorosłe, zawodowe życie będą musieli najpierw układać w myśli, potem przelewać na papier wiele tekstów. Bez względu na to, czy będzie to wypracowanie, praca maturalna, podanie o pracę, resume czy zwykły e-mail, wszędzie znajdą zastosowanie podstawowe reguły dobrego pisania.  Celem projektu jest kształtowanie kultury czytelniczej, rozwijanie zainteresowań użytkowników i szerzenie nawyku tworzenia własnych tekstów oraz sięgania po książki. Uczestnicy w trakcie zajęć będą mieli okazję nie tylko posłuchać wykładów omawiających tajniki przygotowywania i pisania utworów literackich historycznych oraz współczesnych z perspektywy profesjonalnych pisarzy, ale także poprzez aktywny udział w warsztatach, quizach literackich i ćwiczeniach, przetestować własne umiejętności, przekonać się o swoich słabszych lub mocniejszych atutach pisarskich.

Prowadzący:

– Magda Skubisz (koordynator przedsięwzięcia) – pedagog, pisarka specjalizująca się w powieściach o tematyce młodzieżowej, nominowana do Literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

– Magda Louis – pisarka, dziennikarka, tłumaczka, autorka wielu nagradzanych książek, organizatorka Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie.

– Monika Maciewicz – polonistka, pedagog, autorka poczytnych powieści o tematyce słowiańskiej.

– Alicja Mielcarzewicz-Cabanek – kierownik marketingu i promocji z wydawnictwa Media Rodzina.

– dr Jan Musiał – historyk literatury, zasłużony nauczyciel akademicki i dziennikarz, doktor nauk humanistycznych, autor książek z dziedziny literaturoznawstwa.

 

W projekcie wzięła udział m.in. klasa Ib z II LO im. Morawskiego w Przemyślu.

Autorką zwycięskiego opowiadania została Julia Kowal.

Wyróżnienia otrzymały:

Natalia Schulz

Oliwia Kalita

Karolina Śliwa

Zwycięzca i wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe, wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali książki i gadżety z Wydawnictwa Media Rodzina.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”