Piknik słowiański PERUNICA w Wiosce Fantasy

Na piknik słowiański PERUNICA w Wiosce Fantasy w Kuńkowcach koło Przemyśla przybyło około pięćdziesięciu rekonstruktorów odtwarzających wczesne średniowiecze oraz prawie dwudziestu łuczników. Można było zobaczyć w akcji drużyny: Czarny Żmij, Zbiry, Drużyna Grodu Jomsborg, Kobuz, Chąsa, Drużyna Wojów Bolesława, Łucznicy Rozembark oraz Dzikie Gęsi.

 

Każdy odwiedzający 16 lipca Wioskę Fantasy mógł spróbować wypleść koszyk, utkać bransoletkę lub krajkę, popracować na krosnach, wrzecionie lub nauczyć się filcować. Można było obserwować proces powstawania ceramiki czy drewnianych rzeźb. Ogromną popularnością cieszyły się warsztaty motania motanek oraz pisania gęsim piórem. W kuźni pracował kowal, a w kąciku wiedźmy każdy mógł sam zrobić sobie kadzidło. Łucznicy w tym czasie prowadzili zawody łucznicze, ale też naukę strzelania z łuku.

 

Wojowie w ramach trójboju zmagali się w rzucie oszczepem, kolejną konkurencją był rzut drągiem, czyli tak zwaną zapałką, a także walki w pełnym uzbrojeniu w pojedynkach. Podobne konkurencje przygotowano dla dzieci, tylko w mniejszym wymiarze, i zdawały one tak zwany test na wojownika. Podobnie było z bitwą o gród. Najpierw wojowie toczyli między sobą zacięte walki, a następnie dzieci broniły kolejnych bram, rzucając w szturmujących wojów balonikami napełnionymi wodą. Trudno ocenić, kto się lepiej bawił: dzieci, wojowie czy rodzice, widząc emocje swoich pociech.

Nie tylko możliwością uczestniczenia w warsztatach aktywowano publiczność, ale też konkursami, m.in. na najpiękniejszy wianek. Zorganizowano też konkurs znajomości ubioru oraz biżuterii noszonej przez kobiety we wczesnym średniowieczu.

 

Podczas pikniku odbyło się spotkanie autorskie z Moniką Maciewicz, przemyską pisarką, która w swoich powieściach Wiedma oraz Kruki obrazuje czasy wczesnego średniowiecza na terenach obecnego Przemyśla i jego okolic. Rozmowę między innymi na temat wątków przemyskich, prawdy i fikcji w powieści poprowadziła Monika Lewicka.

 

Imprezę uświetnił folkowy zespół Jar, który popularyzuje piosenki zaczerpnięte ze źródeł etnograficznych. W rytm ich muzyki pod sceną tańczyły dzieci i dorośli, rekonstruktorzy oraz goście.

Widowiskowym punktem programu był pokaz ognia w wykonaniu członków drużyny Czarny Żmij.

Impreza historyczna powstała dzięki dofinansowaniu POWIATU PRZEMYSKIEGO. Jej gospodarzem było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Przemyskiej. Część pokazów oraz nagrody w turniejach i konkursach zostały ufundowane przez przemyskie firmy: Pracownię Fajek Mr. Bróg, Euroterm, Bricomarche, Infores oraz Erem. Partnerem przedsięwzięcia było ADSUM Stowarzyszenie Mieszkańców i Sympatyków Ostrowa i Ziemi Przemyskiej.

Zapraszamy na filmowa relacje z imprezy!