Obywatel Ukrainy przemycał odzież ze skóry pytona.

Płaszcz i obuwie ze skóry pytona wykryli funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) podczas kontroli na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Medyce.

Towar próbował nielegalnie przewieźć przez granicę obywatel Ukrainy.

Mężczyzna odpowie nie tylko za przemyt, ale również za złamanie przepisów ustawy o ochronie przyrody.

 

  Płaszcz i 2 pary damskiego obuwia zostały znalezione podczas kontroli busa, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy. Przeprowadzona przez funkcjonariuszy identyfikacja wykazała, że przedmioty zostały wykonane ze skóry węża pytona, objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES.  Do ich własności przyznał się jednej z pasażerów.  53- letni mężczyzna nie przedstawił towarów do odprawy. Nie posiadał także wymaganego zezwolenia na przywóz.

  W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zatrzymali  towar do dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-  Skarbowy w Przemyślu.

 

Przewóz przez granicę okazów CITES
Przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów np. odzieży, galanterii czy przedmiotów pamiątkowych reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES.

Pamiętajmy, że ograniczenia w przewozie roślin i zwierząt objętych ochroną, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem.

Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Chronione gatunki wykryte przez podkarpacką KAS w 2022 r.
W 2022 r. funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim wykryli przemyt ponad 12 tys. sztuk okazów objętych ochroną m.in. sokołów wędrownych, papug żako i mnicha, żółwia stepowego oraz pijawek lekarskich. Wśród zatrzymanych okazów były także muszle skrzydelnika olbrzymiego, spreparowana głowa aligatora missisipskiego, fragmenty rafy koralowej czy suplementy tradycyjnej medycyny azjatyckiej.

Materiał video:

https://twitter.com/KAS_Rzeszow/status/1624013432251985920?s=20&t=f8XnBbSOaaYO_R6mJX194w

 

 

st.asp. Edyta Chabowska

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie