Strażacy z organizacji Pompiers Humanitaires Français PHF przekazali kontener medyczny na Ukrainę

Centrum Pomocy Humanitarnej  w Przemyślu od początku konfliktu na Ukrainie było hubem łączącym wiele organizacji pomocowych. Wśród nich znalazły się także Ochotnicze Straże Pożarne z Polski, Francji i Ukrainy 

Współpraca z tymi organizacjami trwa nieustannie już od niemal roku. Jej ukoronowaniem było przekazanie w ubiegłą sobotę, specjalnego kontenera medycznego.

Mobilny gabinet medyczny to kontener o powierzchni 28 metrów kwadratowych. Wyposażony jest w niezbędny sprzęt do badań, diagnostyki, segregacji pacjentów (czyli dzielenia ich w zależności od stanu zdrowia, obrażeń, ran). W tej jednostce można nawet wykonać niezbędne zabiegi. Największą zaletą jest mobilność. Kontener można przewozić na specjalnie przygotowanej ciężarówce którą również przekazali strażacy z Francji, z organizacji Pompiers Humanitaires Français PHF. Jego rozstawienie to zaledwie pięć minut. Może być zasilany energią z agregatu prądotwórczego który również jest na jego wyposażeniu.

Związek OSP pełni rolę koordynatora działań wspierających z państwami zachodnimi pomagającymi Ukrainie. Jest ich bardzo dużo. Jest wiele konwojów, które przejeżdżają przez Polskę. Zapewniamy im zabezpieczenie logistyczne, całą pomoc formalną, jaka jest potrzebna – powiedział Grzegorz Szyszko, dyrektor Zarządu Wykonawczego Związku OSP RP.

Członkowie polskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych przekazali na Ukrainę 20 agregatów prądotwórczych i 180 śpiworów. Trafią one do dwóch gmin ukraińskich, znajdujących się blisko Polski.

W podziękowaniu za świetną współpracę z Ochotniczą Strażą Pożarną, Miasto Przemyśl otrzymało brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa.